Víte, že miminka vidí půl roku jen pět procent toho, co dospělý člověk?
Zajímá vás, jak se na svět dívají děti? Myslíte si, že stejně, jako dospělí? Není tomu tak! Takoví novorozenci vidí jen do vzdálenosti 25 centimetrů. To, co je ve větší vzdálenosti, ať už jakékoli věci nebo osoby, vidí rozmazaně. Miminka, v jednom roce, jsou schopné zaostřit jen na 30 procent, oproti dospělým lidem, což je pro vás možná překvapivé zjištění. Pojďte se toho tedy o vývoji zraku u dítěte dozvědět více!
Jak se zrak vyvíjí?
Ve čtvrtém měsíci těhotenství se oko začne vyvíjet. V prvopočátcích jsou umístěny oči po stranách hlavy a to ještě tehdy, kdy se dítě nachází ve fázi embrya. Až teprve postupem času se do středu obličeje posouvají. Pokud se narodí zdravé miminko, má zcela fungující zrak, ale i ten se dále vyvíjí. Novorozeně rozezná jen světlo a tmu. Na ostré světlo je citlivé a poznáte to tak, že přivírá oči a zaklání hlavičku.
„V období prvních šesti měsíců se u dítěte vyvíjí centrální fixace a konvergence, tedy schopnost zaměřit oči na předmět při pohledu do blízka. Vidění není tak zralé, aby dokázalo centrálně fixovat, proto se dítěti mohou oči ještě pořád hodně rozbíhat. Funkce centrálního vidění a fixace se objevuje zhruba v půlroce. To znamená, že zrakové centrum ostrosti začíná být funkční a zraková ostrost dosahuje asi pěti procent toho, co u dospělého člověka,“ vysvětlil primář oční kliniky Gemini, Pavel Stodůlka.
Jak je to dále?
Malým miminkům se často ukazují předměty, které se pohybují a právě takové je také nejvíce zajímají. Rovněž mají rádi hračky nebo leporela, která jsou výrazných barev či tvarů. Dítě je schopné pouze očima pozorovat předměty zhruba kolem pátého měsíce, aniž by přitom muselo hýbat hlavou. Některé však mohou šilhat, a to proto, že jim trvá, než se jejich okohybné svaly zkoordinují. Odborníci tedy považují takové šilhání, do půl roku, za zcela normální.
„Půlroční dítě je schopno zaměřit pohled na nějaký předmět. Když mu rodič ukáže hračku, dokáže ji sledovat. V prvním roce života dítěte se rozvíjí i barevné vidění. To je spojeno s centrem ostrosti neboli makulou a jejím vývojem a funkcí. V období devíti měsíců je zraková ostrost 10 procent. V jednom roce je potom zraková ostrost asi 20 až 30 procent,“ popsal Pavel Stodůlka.
ČTĚTE TAKÉ: Zrak a zimní sporty
Změna ve vidění
Až začne dítě lézt a chodit, nastává změna, co se týče zraku a toto období má na něj velký vliv. Dítě už potřebuje vidět i prostorově, neboť se začíná pohybovat. A právě tehdy se prostorové vidění rozvíjí a s ním i odhad vzdálenosti. Je dobré, kdy vývoj zraku i vy sami ovlivníte různými pomůckami. Ukazujte svému dítku hračky a cokoli, co může sledovat.
„Rodiče by měli sledovat, jestli za hračkou dítě otáčí hlavu, zda se otáčí za světlem a podobně. Je také důležité všímat si, jestli oko neujíždí příliš do strany, a sledovat zbarvení zornice. Barva zornice by měla být černá, objeví-li se jiné zabarvení, například bílé, nebo pokud si rodiče všimnou nějakého netypického reflexu, měli by s dítětem zajít na odborné vyšetření,“ dodal Pavel Stodůlka.
Vývoj zraku končí v 7 letech
Možná se vám to může zdát až moc dlouho, ale až kolem věku sedmi let je vývoj zrakových funkcí u konce. Až nyní by mělo dítě vidět tak jako dospělý, zdravý člověk. Stejně kvalitně. Jenže právě tehdy se mohou objevit refrakční vady. Těmi jsou např. dalekozrakost, krátkozrakost či astigmatismus. Tyto vady se obvykle řeší nošením brýlí. Dokonce vady, které lze považovat za bezvýznamné nebo drobné, se vyskytují až u třetiny děti do věku 15 let, takže je to docela běžné.