Chystáte se na umělé oplodnění? Víme, co pojišťovny (ne)hradí!
Cesta k vytouženému miminku je často trnitá a nezbývá, než se svěřit do péče lékařů a spoléhat se na zázraky moderní medicíny. Asistovaná reprodukce je v poslední dekádě snad až příliš častá, protože mladé páry početí odkládají a s přibývajícím věkem se šance snižuje. V tomto článku vám prozradíme, co si budete muset hradit z vlastní kapsy a co za vás zaplatí pojišťovna.
Limitující je věk pojištěnce Pojišťovny obvykle hradí 3 cykly IVF nebo 4, pokud bylo v prvních dvou kolech použito pouze jedno embryo. Ovšem pouze ženám ve věku od 22 do 39 let (některé pojišťovny mají horní věkovou hranici 40. rok). Pokud žena prokáže sníženou průchodnost vejcovodů, může být dolní hranice snížena na 18 let.
Přesto počítejte s nezanedbatelnými doplatky za léky, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 3 až 13 tisíc korun.
Kompletní umělé oplodnění činí přibližně 26 tisíc korun (bez léků, které stojí kolem 23 tisíc korun).
Co pojišťovny nehradí?
Pojišťovny nehradí některé doplňkové metody (např. MESA, TESA, ICSI…), prodlouženou kultivaci a další speciální úkony nad rámec standardního umělého oplodnění. Ceny těchto procedur nejsou jednotné a pohybují se v tisících až desítkách tisíc korun. Zaplatíte si také dárcovství vajíček (resp. zmrazení a uchování v mrazu), které si chcete ponechat na později pro případ, že by byl první pokus o početí marný.
Na kolik hrazených procedur máte nárok?
Zdravotní pojišťovny hradí některé procedury jen několikrát za určité časové období. Budete-li je chtít podstoupit vícekrát, zaplatíte si je ze svého. Konkrétně jde o intrauteriní inseminaci (6× za rok), ultrazvuk (7× za rok), vyšetření cervikálního hlenu (4×za měsíc) a vyšetření spermiogramu (1× za tři měsíce).
A nezapomeňte, že ceny lékařských úkonů nejsou jednotné. Mohou se lišit dle vybraného centra a zdravotní pojišťovny.