Život v páru nebo single? Vše má své plusy i mínusy

Cofidis_partneři2Svobodní lidé budující si místo útulného domova a rodiny raději kariéru, namísto klidné rodinné dovolené upřednostňují adrenalinová dobrodružství a poznávají rozmanité kouty světa, nejsou v dnešní době již žádnou výjimkou. Do karet jim nahrává nejenom společnost, která 25 letého „singl“ člověka již nepovažuje za „podivína“, ale i dnešní svět neomezených možností. Zřejmou nezávislost a pozitiva nelze životu „single“ lidí upřít, na druhou stranu i partnerství má své nesporné výhody, například pokud jde o finanční oblast.

Finančně nezávislí, ale přeci ne sami

Partnerský život nemusí znamenat zrušení samostatného účtu a převedení všech peněz na jeden společný. Je totiž hned několik variant, jak se podělit o společné výdaje a přitom zůstat i nadále finančně samostatní a nezávislí. Navíc v případě, že by přišla menší pracovní krize, dlouhodobější nemoc nebo jiná nepříjemnost, která by vám na nějakou dobu zabránila dostát svým finančním povinnostem, v partnerovi máte vždy pomyslnou „zálohu“.

Klady i drobnější riziko

Rekonstrukce domu či bytu není snadnou záležitostí pro dva, natož pro jednoho. Složitost celého procesu totiž nespočívá pouze v obstarání nejrůznějších povolení, plánů, materiálu a následné realizaci, ale také v samotném financování. Partneři ale mají oproti jednotlivcům při žádostech o hypotéky, úvěry či půjčky určité výhody, např. mají šanci dosáhnout na vyšší půjčenou částku nebo na nižší úrok. Současně i riziko nemožnosti splácet se ve dvou značně eliminuje.

Děleno dvěma

Pokud právě nevyděláváte tolik, že si vše nezbytné i vysněné můžete sami hned koupit, život v páru je na splnění finančně náročnějších snů o něco snazší. Uznejte sami – pokud nutně k nové práci potřebujete auto nebo se v zimě rozbije kotel, ve dvou peníze naspoříte rychleji, než pokud byste se o to snažili sami. Navíc i dodatečné náklady na revize, kontroly či opravy budete moci dělit dvěma.

Šetříš, šetřím, šetříme

Bezvýsledně přemýšlíte, jak a kde ušetřit peníze na dovolenou? Nebudete navštěvovat kadeřníka, do práce začnete chodit pěšky a návštěvy kina či večeře s přáteli raději úplně zrušíte? Šetřit společně je určitě správná cesta, mnohem důležitější je ale mnohdy zvolit takový směr, který vám nezačne být hned první týden protivný.

Vedle některých denních výdajů jsou tu totiž i takové položky, které nemusí být na první pohled tolik vidět. Například optimalizací výše telefonního tarifu nebo splátek půjčky můžete hodně ušetřit. „Díky tzv. Partnerské konsolidaci mají páry žijící ve společné domácnosti možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, a získat tak nižší úrok i měsíční splátku. Ušetří tak peníze celé rodině,“ říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.