Čekáte miminko?

Již nějakou dobu se s manželem snažíte o první miminko a nyní máte pocit, že by se mohlo zadařit? Když jste těhotná poprvé, nevíte zcela přesně, jak poznáte, že jste v jiném stavu. Proto vám přinášíme, jak poznáte, zda čekáte miminko a uvádíme také rady ohledně těhotenského testu.

Jak je to s oplodněním?

Po oplodnění vajíčka se ihned začíná vajíčko dělit a putuje vejcovodem do dělohy. Tam se uhnízdí, přibližně šestý až devátý den po oplodnění. Buňky zárodku se začnou pomalu od sebe odlišovat a ty jsou základem pro jednotlivé orgány. Do konce 12. týdne, což je první trimestr, se tento proces ukončí. Orgány postupně dozrávají a plod v dalších obdobích roste. Normální těhotenství trvá čtyřicet týdnů, přičemž již 38. týden je miminko donošené. Jestliže rodička neporodí do 40. týdne, už se jedná o přenášení.

Jaké jsou první příznaky těhotenství?

V prvém případě je to každopádně vynechání menstruace. První menstruaci po oplodnění vajíčka však můžete dostat, ale neměla by být tolik silná, spíše budete špinit. Mezi další příznaky patří napětí a bolest v prsou. Můžete být také dosti unavená, i když třeba běžně nebýváte. Častěji musíte chodit močit. A některé ženy se nevyhnout ani nevolnosti a zvracení. Jestliže máte tyto příznaky, gratulujeme! S největší pravděpodobností čekáte miminko.

Pojistěte se těhotenským testem

Jestliže si chcete být jistá, že se vám vaše snaha o otěhotnění vydařila, navštivte vašeho gynekologa nebo si jednoduše zakupte těhotenský test. Test reaguje na těhotenský hormon, který je přítomný v moči. Po uhnízdění vajíčka se hormon ihned uvolňuje i do krve. Těhotenství se dá určit nejdřív osmý až jedenáctý den po oplodnění. Hladina těhotenského hormonu však u každé ženy roste jinou rychlostí. Čím déle jste těhotná, tím vyšší je spolehlivost testu. Po první zkoušce jej můžete zopakovat zhruba po dvou nebo třech dnech.

Jak si správně udělat těhotenský test?

Těhotenský test se provádí za pomoci vaší moči. Ideální je přečíst si přiložený návod, záleží totiž na typu testu, který si zakoupíte. Dle způsobu odběru moči totiž rozlišujeme: tyčinku do proudu moči, proužek k ponoření do moči, která je v nádobce nebo testy s kapátkem k nakapání moči na destičku. Každopádně test proveďte ihned po otevření. Přesnější je výsledek s ranní močí. Ten se obvykle objeví po několika minutách. Jedna čárka znamená test negativní, těhotná tedy nejste. Jestliže se zobrazí obě čárky, jste těhotná. Některé testy mohou být také značeny znaménkem plus nebo mínus.  V každém případě pak ještě navštivte gynekologa, který vám těhotenství potvrdí či vyvrátí.