Jak se krásně a zdravě opálit?
Bronzová pleť…to je snem každé ženy. Opálené tělo vypadá mnohem lépe, než mít barvu jako vápenka. Trenden je prostě snědá pokožka, i když mnoho odborníků a dermatologů mají k opalování negativní postoj. Štěstí mají ty, které jsou od přírody tmavé typy a jakmile jen trošku vysvitne sluníčko, ihned se jejich odstín ještě více ztmaví. Tmavou pleť však nemáme všechny. Jak ji tedy získat? Jak jinak než opalováním, či prostředky způsobující opálení, ale důležité je: nepřehnat to!
Letní dny se blíží a už nyní na jaře jsou dny tak teplé, že se lze opalovat klidně i v dubnu. Jarní sluníčko je dokonce mnohem intenzivnější, než v létě a pokožka se rychleji spálí, neboť není naše kůže po zimě ještě na sluníčko připravená a první paprsky ji podráždí. I když chceme být opálené, není kam spěchat a postupné opalování je mnohem účinější než rychlé, jednorázové opálení. Pokud se totiž budeme opalovat sice pomaleji, ale postupně, pokožka si na opálení zvyká postupem času a tolik se neloupe. Jakmile se však opálíte rychle, pokožka zareaguje rovněž rychle a začne se loupat. Opálení je tedy rychleji pryč.
Výborným pomocníkem, jak si opálení udržet je vitamín betakaroten, který je dobré užívat ještě před samotným opalováním. Je obsažen např. v mrkvích, rajčatech, meruňkách, broskvých, nektarinkách, brokolici, hrachu, kapustě, mangu, papáje. Lze si jej rovněž zakoupit jako vitamínový doplněk v lékárnách a drogeriích. Na trhu existuje i spoustu dalších potravinářských doplňků určených k podpoře a udržení opálení.
Rozdílné typy pleti. Jaký jste vy?
K opalování bychom měli přistupovat dle typu naší pleti. Každá pokožka totiž snese opalování jinak. Někdo se opaluje dobře, někdo špatně a ihned se spálí.
Typ 1 – pleť velmi světlá, načervenalé vlasy, modré oči, pihy, vyznačuje se vysokou citlivostí na slunce. Při opálení dochází k zarudnutí kůže a opaluje se velmi těžko. Opalovat se doporučuje pouze s ochranými prostředky s vysokým UV faktorem. Tento typ je obvykle severoevropského nebo skandinávského původu
Typ 2 – pleť tmavší než u typu 1, plavé a světle hnědé vlasy, modré, šedé nebo zelené oči, pihy si vyskutjí řídčeji, oplaluje se lépe, avšak má rovněž sklony ke spálení kůže. Opalovat rovněž s použitím ochranných prostředků s vysokým UV faktorem. Tento typ je většinou středoevropského či západoevropského původu.
Typ 3 – normání pleť, se základním hnědou barvou, tmavé plavé a hnědé vlasy, hnědé oči, pihy se nevyskytují, dobře se opaluje, mírný sklon ke spálení. Před sluníčkem je dobré se chránít produkty se středním až nižším UV faktorem. Tímto typem jsou většinou jihoevropané.
Typ 4 – hnědá pleť, hnědé až černé vlasy, hnedé oči, bez pih, velice dobře se opaluje a nemá žádný sklon ke spálení pokožky. Satčí používat pouze prostředky s nízkým UV faktorem. Tento typ je opět viděn u jihoevropanů.
Základem zdravého opálení je jednoznačně dostatečná ochrana před ultrafialovými paprsky. Používáním ochranných prostředků chráníme sebe, svou kůži. Opálená kůže totiž rychleji stárne a přehnaným opalováním riskujeme rakovinu kůže. Jestliže však budete opatrné, nemělo by se nám nic stát. Sluníčko je naopak v určité míře i zdravé, protože je zdrojem naší energie a produkuje vitamín A, který prospívá naší pleti v tom, že nemáme tolik akné.
Takže se opalujme, ať jsme krásné, ale dodržujme určitá pravidla: Před každým sluněním se patřičně namazat s dostatečným UV faktorem, nepřehánět to – opalovat se jen krátce, nechme pokožku rovněž i odpočinnout, neopalujme se každý den!