Čistá a hebká pleť? I vy můžete mít takovou!

Červené pupínky, uhříky, vyrážka apod…týká se to právě vás? Až 80 % dospívajících má osobní zkušenost s akné, avšak toto onemocnění není pouze výsadou mladých, nýbrž často tento problém trápí i dospělé. Akné patří nezi nejčastější kožní onemocnění a má vliv jak na fyzický vzhled, tak na psychiku. Zkuste však něco podniknout, aby byla vaše pleť krásná, jemná, čistá, jednoduše řečeno: dokonalá!

Kouzlo spočívá ve správné péči! Základem je pleť dobře čistit a zajistit pro ni antibakteriální ochranu. Jestliže se večer neodlíčíte, pro pleť je to to nejhorší, co jste mohla udělat. Během spánku totiž nemůže pokožka dostatečně dýchat, ucpávají se póry nečistotami, které jste večer neodstranila. Proto se každý večer odličte vhodnými odličovacími prostředky.Na oči je ideální odličovací mléko či voda určená přímo na oči. Na pleť používejte odličovací mléko, či gel a poté ještě použijte odličovací vodu, kterou pleť vyčistíte do čista. Odličujte se rovněž i ráno, protože i během spánku vaše pokožka produkuje maz. Ještě předtím, než použijete jakýkoliv odličovací produkt, měly byste vědět, jaký druh pleti máte. Jestliže se tedy chcete o svou pleť dobře starat, potřebujete znát typ své pleti.

Rozlišujeme 4 základní typu pleti a každá vyžaduje jinou péči.

Normální pleť – pokožka je pevná, pružná, témeř bez viditelných pórů. Rovnoměrně se promašťuje. Tato pleť je ideální a nevyžaduje speciální péči, je nenáročná.

Mastná pleť – tato pleť je specifická tím, že produkuje více mazu a dochází tak k ucpávání porů a vzniku bílých nebo černých teček. Je dobré tuto pleť pravidleně čistit a pečovat o ni. Mastná pleť však stárne pomaleji a výskyt vrásek přichází až ve vyšším věku.

Suchá pleť – pokožka suché pleti neprodukuje dostatek mazu a tudíž není tolik chráněna. Suchá pleť je velmi citlivá a často zarudlá. Často se tvoří šupinky, je náchylná na alergické reakce. Vyžaduje zvýšenou péči a používání přípravků na suchou či citlivou pleť.

Smíšená pleť – je něco mezi suchou a mastnou pletí. Některé proporce jsou sušší, některé mastnější. Mastná zóna se projevuje především na čele, nose a bradě, jinak řečeno T-zona. Ideální je používat přípravky pro smíšenou pleť.

Jak poznáte, jaký typ pleti máte?

Očistěte si večer obličej a ráno po probuzení si přitlačte na obličej papírový kapesník. Pokud bude mastný, máte mastnou pleť, nepatrný otisk nebo žádný je charakteristický pro suchou pleť. Jestliže zanechá otisk jen v oblasti brady, nosu a čela, jedná se o smíšenou pleť.

Teď už víte, jaký typ pleti máte a je tedy zapotřebí používat přípravky, tedy odličovací produkty, krémy, gely apod. určené vždy pro váš typ pokožky. Jestliže máte problémy s akném používejte rovněž antibakteriální produkty, jako jsou antibakteriální gely, tonikum na čistění pleti, masky a krémy, které vykazují silné protizánětlivé účinky.