Jak vybrat ty správné interiérové dveře?
Nezbytným vybavením každého domova jsou interiérové dveře, které mají na celkový design bytu obrovský vliv. Pravdou je, že mohou mít mnoho podob a lze pořídit nespočet typů – klasické, posuvné, dřevěné, prosklené, plastové, v kombinaci z více materiálů a samozřejmě v nejrůznějších barevných provedeních a dekorech. Není snadné se v široké nabídce zorientovat, vybrat ty správné z pohledu parametrů a cenové relace.
Jedním z nejzásadnějších kritérií při výběru interiérových dveří bývá obvykle vzhled. Ovlivňuje styl celého interiéru, a proto není rozhodně lhostejné jak budou dveře vypadat. To však není jediné kritérium, zaměřit byste se měli i na další detaily, protože nesprávný výběr bývá dosti častým jevem. Může se stát, že zvolíte nadměrnou velikost dveří a ty pak zaberou polovinu místnosti. Některé rodiny upřednostní cenu před kvalitou a pořídí dveře z voštiny, třebas do ložnice nebo dětského pokoje. Tento materiál však propouští hluk a pak nemůže nikdo spát. Také se stává, že zvolí dveře, které se otevírají na špatnou stranu. A to je jen výčet nejčastějších chyb, jež se zákazníci při nákupu dveří dopouštějí. Jak se těmto omylům vyvarovat? Stačí si pohlídat pár parametrů. Na co se při nákupu soustředit a na co nezapomenout? Poradíme vám.
Podle čeho interiérové dveře vybírat?
Vybrat kvalitní a moderní interiérové dveře se může zdát velmi složité. Na našem trhu se jich nachází nespočet. Liší se povrchem, materiálem, rozměry, konstrukcí, výplní, barvou, způsobem otevírání apod. Zaměřte se na následující parametry:
- Materiál – běžně se vyrábí dveře dřevěné, laminátové, plastové, hliníkové, skleněné a kombinace materiálů. Oblíbenou formou interiérových dveří jsou ty laminátové a dřevěné, které nabízí nejlepší poměr ceny a kvality.
- Výplň laminátových dveří – záleží na tom, kde budou dveře umístěny a jakým vlivům budou vystaveny. Levnou variantu představuje voština, což je papír ve tvaru pláství. Jedná se o lehký, málo odolný, zvukově propustný a levný materiál. Tyto dveře se hodí do prostorů, které jsou málo frekventované. Výhodou je nízká cena, ale snadno se prorazí. Delší životnost poskytuje děrovaná dřevotřísková deska, je odlehčená, pevnější a odolnější, poskytuje lepší zvukovou izolaci. Tento typ dveří je vhodný do běžně namáhaných interiéru. Výplň může být rovněž z plné dřevotřískové desky, která je nejvíce odolná. Vydrží velký nápor a je rozhodně nejkvalitnější.
- Povrch dveří – důležité jsou vaše preference. Povrch interiérových dveří může být fóliovaný (levná a nejméně odolná varianta), laminovaný (odolný, po letech neztrácí barvu, prodává se v mnoha dekorech a snadno se udržuje), dýhovaný (vyrábí se ze dřeva a je cenově náročnější), lakovaný (vysoce odolný a atraktivní).
- Otevírání dveří – je dáno prostorem, kam budou dveře umístěny. Vyrábějí se klasické otočné dveře, posuvné dveře (na zeď či do pouzdra, které jsou vhodné do menších prostor) a dveře skládací.
- Způsob provedení otevírání – dveře mohou mít pravé nebo levé provedení a jedná se o dost zásadní věc. Je třeba vybírat pole pantů.
- Barva a design – toto hlediska záleží na vašem vkusu a stylu bydlení. Určující by měla být podlaha a barva stěn v interiéru. Vybírat lze z široké škály barevného provedení dveří, k dispozici jsou různé vzory a dekory.
- Rozměry – standardní šířky dveří jsou 60, 70, 80 a 90 cm. U výšky je to obvykle 197 nebo 210 cm.
Rada na závěr: Technické parametry musíte zohlednit z vašeho pohledu. Rádi bychom vám dali pár doporučení, co se designu týče. Máte-li menší byt, vyberte interiérové dveře světlejšího odstínu, než je podlaha. Opticky budou dané místnosti působit prostorněji. Vhodnými dekory jsou stříbrný dub, sněžný dub či dub sonoma. Oblíbené jsou bílé dveře, které působí čistě a moderně. Díky nim se prostor provzdušní. Ve větším bytě se nemusíte bát tmavších tónů. S interiérovými dveřmi z tmavého dubu, ořechu nebo wenge vytvoříte luxusní dojem.