Pronájem bytu v Opavě – neztrácejte čas! Hledejte efektivně podle těchto 7 základních pravidel

Máte zájem o pronájem bytu v Opavě, ale nevíte, jak a kde začít hledat? Hledání bydlení je vždycky běh na dlouhou trať. Může se stát, že vám zajímavá nabídka proklouzne mezi prsty, nebo vám ji vyfoukne někdo jiný. Jak tedy hledat a najít? A jak si tento náročný proces co nejvíce usnadnit?

Štěstí přeje připraveným. Tento článek vám dá jednoduchý návod, jak hledat, abyste byli o krok napřed před ostatními uchazeči.

Pronájem bytu musíte hledat systematicky

  • Než zasednete k počítači, velmi dobře si promyslete, jaký byt vlastně hledáte. Ušetříte si tím spoustu času. Pokud nebudete mít jasnou představu o tom, co vlastně chcete, velké množství nabídek vás může zmást a vy tak budete koukat na byty, které jsou pro vás absolutně nerelevantní. Proto se předem připravte. Sepište si nejen, jaká by měla být výměra bytu a dispozice, ale také další požadavky, které jsou pro vás důležité. Jako například: vana, možnost nastěhování vlastního nábytku, výtah k dispozici, zastávky MHD, parkovací místo u domu, nebo zda pronajímateli nevadí domácí mazlíček. Seřaďte si vaše požadavky podle priorit. Počítejte s tím, že budete muset dělat kompromisy.
  • Obzvlášť si dejte záležet na výběru lokality. Správný výběr lokality je naprosto zásadní. Výrazně totiž ovlivní kvalitu vašeho života. Kde se v Opavě bydlí nejlépe? Podle Opavanů v okolí Hlavní pošty. Důvody jsou prosté, je to v centru, ale zároveň v klidné čtvrti a lákavá je i kvalita nemovitostí. Dobře se bydlí také v okolí ulic Ondříčkovy, Nerudovy a Gogolovy.
  • Stanovte si, jaká výše nájemného je pro vás únosná a přizpůsobte tomu i vaše požadavky. Buďte realisté a nezapomeňte se zeptat, co vše je součást nájemného. Zálohy na energie jsou ve většině případů uvedeny zvlášť. Platit navíc můžete i další poplatky jako je úklid domu, nebo provoz výtahu. Pokud přemýšlíte, zda jít do pronájmu, nebo žít ve vlastním, než se rozhodnete pro hypotéku, spočítejte si, zda je pro vás tato varianta opravdu výhodnější.
  • Víte jak budete hledat? Nejpohodlnější a zároveň nejrychlejší je hledání na internetu s pomocí realitních portálů, kde stačí jen zadat vaše požadavky. Mnoho stránek nabízí možnost hlídání aktuálních nabídek. Pokud si tuto službu nastavíte, neunikne vám žádná zajímavá nemovitost. Čas hraje důležitou roli a ve větších městech může být byt pryč během pár minut od zadání. Opava sice není Praha, ale hezký byt za dobrou cenu zmizne rychle i tady. Samostatné hledání vám nevyhovuje? Obraťte se na realitní kancelář. Jejich provize je ve výši jednoho nájmu. Nezapomeňte také rozhodit sítě v okruhu své rodiny a přátel, případně se sami vydejte do terénu.
  • Co když je zájemců více? Pronajímatel si samozřejmě svého nájemníka pečlivě vybírá. Ještě před prohlídkou vás může poprosit o vyplnění dotazníku. Vyplňte ho a přidejte i svou fotografii. 100% vyplněný dotazník zvyšuje vaše šance. Vzájemná důvěra je obrovské plus, ale stále platí „důvěřuj, ale prověřuj“. Buďte obezřetní a dávejte si pozor na podezřele lákavé inzeráty. Je dost pravděpodobné, že takový byt vůbec neexistuje.
  • Dalším krokem je prohlídka bytu. Nebojte se zeptat na všechno, co vás zajímá, a celý byt si důkladně prohlédněte. Všímejte si detailů. Ujistěte se, jaké úpravy můžete v bytě dělat. Možná vás to překvapí, ale některým majitelům vadí i jedna dírka ve zdi navíc.
  • Vaše hledání bylo úspěšné, a teď ještě zbývá dobře vypracovat předávací protokol a nájemní smlouvu.

Tip:

Podpis smlouvy neuspěchejte! Pečlivě si ji prostudujte, a pokud máte pochybnosti, kontaktujte právníka.

Nevzdávejte to, pokud se vám vhodný pronájem nedaří najít hned

Hledání pronájmu může sice být nervy drásající proces, ale pokud vytrváte, na jeho konci budete bydlet v bytě, který odpovídá vašim představám.

Díky tomuto článku jste vašemu vysněnému bydlení o krok blíž.

Už víte, jak máte postupovat a na co si musíte dát pozor. Dozvěděli jste se také, kde se v Opavě dobře bydlí.

Jak dlouho jste hledali byt k pronájmu v Opavě vy? Jak probíhala osobní prohlídka a co vás přesvědčilo k podepsání smlouvy?