5 tipů pro výběr té nejlepší sedací soupravy

V centru pozornosti každého obývacího pokoje je sedací souprava, která je zároveň i jakýmsi srdcem domova. Měla by především odrážet potřeby a přání svých majitelů, neboť na ní budou s rodinou a přáteli trávit poměrně dost času. Také s ohledem na celkový koncept interiéru je tento prvek důležitou součástí bydlení, proto je nasnadě se na jeho koupi řádně připravit.

Nároků na správnou, moderní a pohodlnou sedací soupravu není málo. Pojďme si připomenout podstatné faktory, které hrají při výběru tohoto zařízení významnou roli.

1. Rozměry a tvar

Celkové rozměry a tvar sedací soupravy je třeba promyslet jako první. Nemá význam se zamilovat do kousku, jenž se vám jednoduše do obývacího pokoje nevejde. Vezměte si tedy metr a přeměřte si místo, které na sedačku máte. Zkuste si představit, jaký tvar by byl pro tento prostor nejvhodnější, s ohledem na pohodlí pro všechny členy rodiny. Dnes je obrovskou výhodou, že nabídka velikostí a tvarů je natolik pestrá, že lze vždy nalézt řešení, které bude pro vaše podmínky naprosto optimální.

Mezi nejoblíbenější a nejtrendovější tvary se dnes řadí sedací soupravy do U, případně L. Důvod je prostý. Poskytují maximální komfort, jsou dostatečně prostorné, praktické a zároveň designové. Pakliže máte obývací pokoj velký, určitě budou tyto sedačky nejlepší volbou. Máte-li místnost malou, výběrem jste omezení, ale i menší sedací soupravy mohou být velice atraktivní a funkční.

Velkorysá, elegantní a luxusní sedací souprava do U – model Vella
Menší, avšak velice atraktivní sedací souprava s úložným prostorem do menších bytů – model Armen

2. Barva a design

Jelikož je sedací souprava dominantou společenské místnosti, design jistě není zanedbatelnou stránkou. Tento nábytek by měl stylem korespondovat s ostatními zařizovacími prvky. Snažte se tedy držet podobného směru. Obecně však platí, že obývací pokoj, který je zařízen neutrálně, může sedačka v odvážném provedení či výraznější barvě, skvěle oživit. Takže se určitě nebojte sáhnout po originálnější variantě, určitě díky ní místnost prokoukne. Nic nemůžete pokazit decentním jednobarevný modelem, jejž stačí doplnit o barevné polštářky.

Futuristický design podpořen zářivou červenou barvou bude zaručeně výrazným prvkem obývacího pokoje – model Bergie Mini

Co se týče designu, trendové jsou jemné, elegantní a čisté linie doplněné o praktické prvky, jako jsou opěrky na hlavu a lokty, různě polohovatelná sedadla a skryté úložné prostory pro odkládání různých věcí.

Trendové jsou sedací soupravy vyladěné tzv. tón v tónu, a to s jemnějšími barvami a jejich přechody. Interiér se navíc příjemně prosvětlí. Oblíbenými odstíny jsou šedá, béžová, hnědá. Mezi další oblíbené barvy patří také žlutá, vanilkově žlutá, černá a bílá.

Tón v tónu! Šedé odstíny jsou natolik neutrální a moderní, že se hodí do všech interiérů – model Ralf U

3. Praktičnost

V souvislosti s designem je potřeba zmínit také praktickou stránku. V tom smyslu, že sedací soupravy mohou posloužit i jako postel pro příležitostné, nebo dokonce každodenní spaní. To oceníte kdykoliv, kdy k vám dorazí návštěva, a vy je tak budete mít kam uložit. Zároveň je v mnohých domácnostech boj o každičké místo. Právě rodiče jsou často uskromněni a přenechají ložnici pro děti. Obývací pokoj se tak může díky praktické sedací soupravě proměnit na ložnici. Dostatek pohodlí poskytuje rohová sedací souprava, klasická pohovka i sedačka jiného tvaru. Mnohá lůžka v nich skrytá jsou dnes opravdu vysoce kvalitní a komfortní, takže pokud budete mít tento požadavek, určitě se poohlédněte po modelech s lůžkem.

4. Pohodlí

Jak už bylo řečeno, sedací soupravy mají sloužit všem členům domácnosti. Počítat je potřeba i s návštěvou. I z tohoto pohledu je potřeba přihlédnout k provedení, na kterém si budou moci všichni odpočinout. Menší modely lze doplnit o křesla, případně taburety. Takto docílíte celistvosti a zvýšíte užitnou hodnotu těchto kusů nábytku.

Krásná rozkládací rohová sedací souprava, jež je navíc doplněna o 2 taburety, které lze po stranách zasunout, aby nezabíraly prostor. V případě potřeba je vytáhnete – model Viktorie

Komfort rovněž úzce souvisí s kvalitou výrobku. Pořádně zhotovená pohovka se totiž jen tak neprosedí, proto se vyplatí pár tisíc připlatit. Hitem jsou polohovatelné varianty, za něž vám poděkuje celé tělo. Možnost vybrat si nejoptimálnější úhel z hlediska pohodlí i zdraví je jistě vítaným bonusem.

5. Materiál

Opomenout nesmíme ani materiál. Obvykle máte možnost si vybrat sedačku koženou, čalouněnou nebo z eko kůže. Každý materiál má své pro i proti, v tomto případě záleží na vašich preferencích. Zaměřit byste se však měli i na materiál, který není na první pohled vidět. Máme na mysli výplně a konstrukci. Levné sedačky jsou nejčastěji plněné pěnou nízkých gramáží. Ta se ale velice rychle prosedí a zdeformuje. Lepší variantou jsou výplně např. ze studené polyuretanové pěny. Rám by měl být ideálně z masivu, kovu. Rozhodně se vyhněte konstrukcím zhotovených z vyztuženého papíru. Je více než jisté, že takový model se může pod větší tíhou zbortit. Obecně platí, čím těžší sedačka je, tím je kvalitnější.

A kam pro novou sedací soupravu zamířit? Určitě stojí za to navštívit specializovaný e-shop dona-shop.cz, kde jsme objevili spoustu skvělých kousků za perfektní ceny. Výběr modelů je velice pestrý, musíte se přesvědčit sami. Přejeme vám, ať vám nová sedačka slouží.