Co všechno se může stát během spánku aneb 5 zvláštních spánkových poruch
Mezi poruchy spánku nepatří jen problémy s usínám, časté buzení, noční můry nebo děsy, ale také jevy, které nejsou zcela běžné. Nejpodivnější na nich je, že o nich ráno vůbec nevíte. Seznamte se s 5 zvláštními poruchami spánku.
Nepravé halucinace
Při usínání se nám honí v hlavě různé věci z předešlého dne. V momentě, kdy splývají jedna přes druhou nás občas probudí náhlé trhnutí celého těla. Může být vyvolané svalovou křečí nebo smyslovým klamem: stoupneme do prázdna a letíme. Spadnete z kola nebo koně, přičemž nedopadnete na zem, ale padáte až někam do neznáma.
Jedná se o „hypnagogický fenomén“ neboli nepravé halucinace. Obvykle se objevují v přechodném stavu mezi bdělostí a spánkem. Nejběžnější z nich je pocit létání a volného pádu. Pokud jste ho zažili, nemusíte se nijak bát, jde o zcela běžný jev.
Pochodování po bytě
Všeobecně se tato spánková porucha přisuzuje působení úplňku, ovšem často se projevuje i jindy, bez ohledu na fázi měsíce. Postižený vstává z postele, pochoduje po bytě, stěhuje nábytek, močí mimo toaletu, v ojedinělých případech dokonce dokáže provádět složitější činnosti – řídit motorové vozidlo nebo posílat SMS. A ráno si nic nepamatuje.
„Somnambulismus“ (česky náměsíčnost) je porucha spánku, která se odehrává v jeho NREM fázi. Nejčastěji se objevuje u dětí mezi 6. a 12. rokem, v dospělosti se vyskytuje jen ojediněle. Pokud máte ve své blízkosti náměsíčného člověka a projeví se u něho somnambulismus, nikdy ho nebuďte! Stačí, když ho v bezpečí dopravíte do postele.
Když vám chce podvědomí něco říct
Existují sny, o kterých ráno ani nevíte. Jiné se opakují několikrát dokola, a na ty jen tak zapomenout nelze. Říká se, že jsou hlasem podvědomí, které je signálem nevyřešeného problému. Neudává, jak by se měl vyřešit, pouze na něho upozorňuje. Může za ním stát nejasný vztah, nenaplněné přání či vzpomínka na nepříjemnou událost.
Nejedná se o vážnou spánkovou poruchu, ale pokud se vám jeden a ten samý sen vrací dlouho, raději navštivte lékaře. S největší pravděpodobností vám doporučí psychoterapii.
Ach ty zuby!
Už jste někdy zažili, že jste se ráno vzbudili a ukrutně vás bolely zuby? Pokud se tato situace opakovala již vícekrát, pak možná trpíte spánkovou poruchou „bruxismem“. Skřípání zubami je možná na první pohled neškodný úkaz, ale pozor, může mít nepříjemné následky – velké bolesti zubů a čelistí, jejich rychlejší opotřebování!
Navštívíte-li se skřípáním zubů lékaře, možná vám předepíše speciální dlahy nebo antidepresiva, která dokážou uvolnit mimické svaly. Ovšem v první řadě se raději zamyslete nad způsobem svého života – jste často ve stresu? Dodržujete spánkovou hygienu? Zkrátka začněte se o sebe více starat – dostatečně a zdravě spěte na kvalitní matraci, sportujte, relaxujte a nestresujte se. To je daleko lepší, než polykání návykových pilulek.
Co všechno na sebe ve spánku prozradíte?
Určitě se vám už někdy stalo, že jste v noci mluvili ze spaní. Někteří něco nesrozumitelného drmolí, jiní vykřikují nebo dokonce zpívají. Nejde o nic neobvyklého – „somnilokvie“ neboli mluvení ze spánku je zcela běžnou spánkovou poruchou. Dochází k ní ve fázi NREM, kdy je aktivita mozku snížená. Její příčinou bývá horečka nebo požívání návykových látek, emoční stres, u dětí velké množství prožitků v končícím dni.
Pokud se k somnilokvii přidá další spánková porucha, může jít o neurologické onemocnění a je třeba navštívit lékaře. V opačném případě postačí dostatečný spánek včetně dodržování spánkové hygieny, žádný stres a nezatěžování organismu velkým množstvím prožitků.