Ženy, pečujme o sebe v každém věku

Podle některých psychologů s věkem roste pocit spokojenosti a radosti ze života. Těšit se tedy můžete na změny k lepšímu! Vykročte proto tím správným směrem, poradíme, jak na to?

Většina lidí zažívá s přibývajícím věkem více pozitivních pocitů než dříve, jsou celkově vyrovnanější, spokojenější a klidnější a dokážou efektivněji řešit své problémy. To jsou celkem dobré vyhlídky, že? 🙂

Co narozeniny?

Narozeniny a výročí jsou nejčastěji vnímány jako příležitost k oslavám. Často jsou to však také období melancholie a bilancování. Pokud převažují i u vás, snažte se na předchozím roce nebo období najít pozitiva a vše, co se vám podařilo a co jste lépe, klidně i s větším úsilím zvládli.

Že s věkem narůstají problémy?

Ti, kteří si ztěžují, jsou prostě jen víc vidět a slyšet. To je nejčastějším důvodem, proč můžeme mít někdy pocit, že s věkem roste nespokojenost. Ty, kteří se svými problémy hlasitě neprezentují, prostě nevnímáte. Žijí si svůj život se svými zájmy a drobnými starostmi a o pozornost nemají příliš zájem.

Pohyb – pevný základ pro zdraví i spokojenost

Dostatek fyzické aktivity stimuluje správnou činnost mozku, podporuje duševní rovnováhu a odolnost při zvýšené zátěži. Dřívější studie potvrzují, že pravidelné cvičení zlepšuje paměť, pomáhá k jasnějšímu myšlení a snižuje riziko rozvoje kognitivních onemocnění.

Spánek nešiďte, potřebujeme ho víc, než cokoliv jiného

Pokud nám chybí čas, „zkrouhneme“ ho většinou nejprve na spánku. Potřebných osm hodin spánku však není žádné klišé – ráno se budete cítit čerství a odpočinutí.

Vyvarujte se kouření

Vykouření jedné cigarety způsobí zúžení cév až na dobu 90 minut. Kuřačka, která vykouří 20 cigaret denně, je po většinu dne v hypoxii (nedostatku kyslíku), což významně zhoršuje výživu její kůže.

Opalování s rozumem

Je prokázáno, že sluneční záření a citlivá pokožka typu I a II jsou faktory, které výrazně zvyšují riziko vzniku maligního melanomu, což je zhoubný nádor, který vzniká nádorovou přeměnou buněk tvořících pigment, tzv. melanocytů. Jedinou účinnou prevencí proti vzniku maligního melanomu je promyšlená ochrana před ultrafialovým zářením ze slunce i z umělých zdrojů.

dovolená

Blížící se klimakterium

Po čtyřicátém roce se u některých žen může objevit počátek klimakteria. Průměrně začíná většina žen pociťovat příznaky prvních změn kolem pětačtyřicátého roku. Vlivem poklesu hladiny estrogenu může docházet k nepravidelnostem menstruačního cyklu, psychickým změnám či urogenitálním potížím.

Mezi časté potíže patří vaginální suchost, která se projevuje pocity napětí a snížením přirozené lubrikace, která může být důsledkem výskytu bolestí při pohlavním styku. Nepříjemné příznaky pomáhají mírnit vaginální globule FeminellaHyalosoft s obsahem kyseliny hyaluronové, která přirozeně zvlhčuje a hojí vaginální sliznici. Použití zdravotnického prostředku FeminellyHyalosoft je vhodné také po gynekologických zákrocích (biopsie, konizace děložního čípku), či po prodělané vaginální infekci.

Myslete na pravidelné prohlídky u lékaře – prevence je základ

  • Součástí pravidelné preventivní péče by mělo být minimálně jednou za rok vyšetření u gynekologa, s odběrem stěrů na prevenci rakoviny děložního čípku.
  • Rovněž od 50 let by nemělo chybět ani vyšetření kostí jako prevence řídnutí kostní hmoty (tzv. denzitometrie).
  • Mamografické vyšetření prsou se doporučuje absolvovat rovněž jednou za dva roky, počínaje 45. rokem věku.
  • Všechna preventivní vyšetření jsou plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.