Přinesl vám sychravý kašel bolest v krku a nachlazení? Máme pro vás tipy, jak být zase brzy fit

nemocna-v-posteliŘadu z nás na podzim a v zimě minimálně jednou položí nachlazení nebo chřipka do postele. Jak se s nimi a jejich nepříjemným příznakem – kašlem – vypořádat?

Trápí vás suchý nebo vlhký kašel?

Určení typu kašle je zásadní pro nasazení té správné léčby. Suchý kašel provází onemocnění dýchacích cest ze začátku a během několika dní nejčastěji přechází v produktivní vlhký kašel. Suchý kašel pacienty značně vysiluje a omezuje, může přicházet také v záchvatech, a to nejčastěji v noci. K tlumení suchého kašle se používají tzv. antitusika, která potlačují vysilující, suchý a dráždivý kašel. Vhodné je například nekodeinové antitusikum Levopront[1] ve formě sirupu i kapek, které je vhodné i pro děti již od dvou let, jeho výhodou je, že netlumí dechové centrum.

Suchý kašel často přechází ve vlhký kašel, který se projevuje v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest, usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách. Pro léčbu vlhkého kašle se užívají mukoaktivní látky, které podporují vykašlávání.

Trvá-li kašel, únava a další příznaky nemoci déle než 10 dní, nečekejte a vydejte se k lékaři.

Myslete na vaše okolí

Máte v úmyslu s nachlazením a kašlem vyrazit do „běžného provozu“? Nejenom, že vystavujete své kolegy, přátele i spolucestující v tramvaji zvýšenému riziku nákazy. Hlavně pro vaše tělo je to velmi namáhající a vyčerpávající. Pokud je to jen trochu možné, dopřejte si několik dní oddech.

Slyšeli jste o inhalaci? A zkoušeli jste ji?

Inhalace pomáhá při rýmě i nachlazení. Uvolňuje otok, a tím zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Je však třeba dodržovat některá pravidla:

  • Inhalovat můžete i vícekrát denně, ne však déle než 10 minut u dospělého a 5 minut u dítěte.
  • Po inhalaci je vhodný minimálně půlhodinový odpočinek. Rozhodně tedy po inhalaci nevycházejte do studeného prostředí, protože rozehřátá sliznice je citlivá.
  • Pokud vás trápí suchý kašel, je vhodnou přísadou heřmánek nebo rozmarýn, při vlhkém kašli můžete přidat šalvěj, mátu nebo eukalyptový olej.

Na závěr několik tipů z košíku babky kořenářky

Hodně pijte, zejména pokud vás bolí a škrábe v krku. Hodí se především výluhy z šalvěje, tymiánu, fenyklu a heřmánku.Pomůže také rychlý domácí recept – nakrájejte cibuli, zalejte medem a nechejte odstát přes noc. Během dne užívejte po lžících, pomohou vám také tito pomocníci:

  • zázvor: posiluje imunitu a ochrání před viry a infekcemi, vhodný je zejména zázvorový čaj s medem a citrónem
  • kandovaný zázvor: je pak ideální na bolest v krku díky jeho antiseptickým vlastnostem
  • kořen lékořice a divizna: usnadní odkašlávání a rozpouští hleny
  • šalvěj: působí blahodárně při zánětech v krku

[1] Levopront kapky, sirup jeléčivý přípravek k vnitřnímu užití. Léčivou látkou je levodropropizin. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.