Výběr matrace: 3 nejčastější mýty a tipy, jak neprohloupit
Spánek tvoří zhruba jednu třetinu našich životů a jeho kvalita ovlivňuje i zbývající dvě třetiny. Při výběru matrace bychom tedy neměli podléhat mýtům. Které jsou ty nejčastější a jak je překonat? Seznamte se s nejčastějšími předsudky a chybami při výběru matrace, které přiživuje nejeden prodejce. Pokud jste dosud nevěděli, podle čeho matraci vybírat, nyní již neuděláte chybu.
Mýtus č. 1: Čím tvrdší pěna, tím delší životnost matrace
Jeden z nejčastějších předsudků zní: Čím tvrdší pěnu matrace obsahuje, tím déle nám bude sloužit. Základem tohoto omylu je záměna dvou odlišných vlastností pěny v matracích: tvrdosti a hustoty. Hustota pěny, která se také říká objemová hmotnost nebo gramáž, je přitom klíčovou vlastností kvality a trvanlivosti matrace, kdežto tvrdost životnost přímo neovlivňuje. „I měkká komfortní matrace může mít mimořádně dlouhou životnost,“ vysvětluje Petr Novotný ze společnosti Postelia, předního výrobce kvalitních matrací. „O tom, jak dlouho bude matrace sloužit, rozhoduje objemová hmotnost pěny, která se uvádí v kilogramech na metr krychlový. Dvě stejně velké krychle pěny totiž mohou mít velmi rozdílnou váhu, zatímco jedna třeba jen patnáct kilogramů, druhá klidně šedesát kilogramů. A čím vyšší tato váha je, tím delší bude životnost matrace.“ Pokud tedy zvolíte matraci s hustotou pěny jen kolem 20 kg/m3, matrace vám pravděpodobně nevydrží déle než dva roky. Doporučovanou objemovou hmotností je 40 kg/m3, zde lze očekávat životnost okolo 8 let, a pokud chcete matraci s životností přes deset let, doporučuje expert volit pěny s gramáží 50 kg/m3 a výše.
Mýtus č. 2: Prodejci vždy uvádějí všechny důležité informace o matraci
Matrace bývají zpravidla vyrobeny z více druhů materiálů, čili v jedné matraci je použito více druhů pěn. To se ale kupující ne vždy doví. Někteří méně seriozní výrobci uvádějí pouze tu nejkvalitnější vrstvu jedné konkrétní matrace, zatímco ty méně kvalitní nezmiňují vůbec, nebo se je snaží maskovat atraktivními marketingovými názvy. Kvalitními materiály do matrací jsou studená pěna či líná pěna, a také latex. „Ostatní materiály jsou neprodyšné, vykazují kratší životnost nebo horší tvarovací účinky,“ říká Petr Novotný ze společnosti Postelia.
Mýtus č. 3: „Vysoce komfortní elastická pěna“ zajistí zdravý spánek
Molitanové matrace bývají levné, ale mají nízkou životnost a nejsou příliš komfortní. „Tepelně modifikovaná polyuretanová pěna neboli molitan je kvůli technologii uzavřeného póru také málo prodyšná,“ upozorňuje Novotný. O problematických vlastnostech molitanové pěny (zkráceně označované jako PUR) sice dnes již mnozí uživatelé vědí, nicméně někteří výrobci se snaží molitan schovat za atraktivní obchodní názvy. Pokud se tedy setkáte se jmény Eliocell, Durén či „vysoce komfortní elastická pěna“, vězte, že se jedná o dobře známý molitan, který v matraci kvalitní a zdravý spánek nezajistí.
Foto/Zdroj: www.spime.cz