Jaké jsou plusy přirozeného porodu?
Jste v pokročilém stádiu těhotenství a zbývá vám pár dní do porodu? Víří se ve vás rozporuplné pocity? Ptáte se sama sebe zda to zvládnete, zda to přežijete, jak to bude probíhat a hlavně myslíte na své ještě nenarozené děťátko, zda jej přivedete na svět v pořádku? Tyto i další podobné otázky si pokládala snad každá nastávající maminka několikrát denně. Spousta takových myšlenek se vám v hlavě zajistě honí už proto, že jste slyšela nespočet příběhů ostatních maminek, jež vás buď vystrašily, nebo naopak povzbudily.
Porod je jedním z nejintenzivnějších zážitků v životě každé rodičky, a ne jinak tomu bude i ten váš. Určitě už předem moc dobře víte, jaké možnosti anestezie nabízí dnešní medicína při bolestech, ale možná také uvažujete o zcela přirozením porodu. Právě na ten se zaměříme v dnešním článku, který jsme připravili společně s MUDr. Richardem Vankem, z Gynekologie Praha.
Co je přirozený porod?
Přirozeným porodem je takový porod, který se rozbíhá a probíhá samovolně, a to bez vnějších zásahů. Žena na základě svých instinktů určuje, jak bude tento proces probíhat. „V prvé řadě jde o vstřícný přístup vůči přáním nastávající maminky. Vždy se snažíme vytvořit nápomocnou a důstojnou atmosféru. Probíhá v prostředí, které připomíná domácí podmínky, navíc za asistence partnera nastávající maminky. Vytvoření té správné atmosféry výrazně přispívá k tomu, že maminka bude ve větší pohodě a děťátko přijde na svět co nejméně traumatizované porodním procesem“, řekl nám MUDr. Richard Vanko. „Z hlediska psychické rovnováhy a to, jací budeme, totiž ovlivňuje samotný příchod i první okamžiky života“, dodal.
Co je řízený porod?
Opakem přirozeného porodu je ten řízený, který byl v podstatě u nás ještě nedávno jedinou možností, jak dítě přivést na svět. Při něm maminka leží a lékař či porodní asistentka celý proces řídí. To znamená, že matce dává pokyny a aktivně do porodu zasahuje. Ještě tomu není tak dávno, kdy přítomnost kohokoliv cizího, kromě zdravotního personálu, na sále byla vyloučena. „Nutno dodat, že přítomnost blízké osoby je pro některé rodičky obrovskou psychickou podporou, což přispívá k větší pohodě v jinak stresujících okamžicích, jakým porod bezpochyby je,“ poznamenal MUDr. Richard Vanko.
Jaká je nejlepší poloha při přirozeném porodu?
Nejtradičnější polohou při porodu bývá stále poloha vleže. Uplatňují se však i alternativní varianty, např. vsedě, na porodním vaku, na stoličce, dokonce i vestoje. Maminky mohou využít řadu pomůcek, jako jsou míče, závěsná lana, ribstole nebo vaky. Nelze opomenout ani porod ve vodě, který naší společností hodně hýbe. „Pro nás lékaře je porod ve vodě z pochopitelných důvodů poněkud obtížnější. V případě, že nastanou potíže, může být doba odpovídající reakce trochu delší. I proto rizikové těhotenství porod do vody prostě a jednoduše zapovídá,“ upozornil MUDr. Richard Vanko a dodal: „Mnoho maminek jej nicméně opravdu vítá a má s ním skvělou zkušenost.“
Podstatou přirozeného porodu je to, aby si rodička zvolila takovou pozici, ve které se cítí nejlépe, zmírní bolesti a zároveň stimuluje porodní proces.
Jaká je role personálu?
Přirozený porod může probíhat jednak v porodnici nebo doma. Nicméně druhá varianta je možná pouze v některých západoevropských státech a u nás zatím není uzákoněna. Lékař, sestry nebo asistentky by měli tolerovat přání matky. Poskytují pouze odbornou asistenci, s tím, že se nesnaží nepřirozenými zásahy porod urychlit.
„Naše gynekologická ordinace Praha má ve svém týmu odborníky s mnohaletou zkušeností. Jsme ochotni a schopni respektovat různá přání klientek, nikoliv však přání šílená a život ohrožující. Na prvním místě je hlavně život maminky i dítěte,“ striktně dodal MUDr. Richard Vanko.
Ale pozor! Přirozený porod není úplně pro všechny, stejně jako u čehokoliv jiného, i zde je třeba dodržet pár zásadních pravidel.