Úplně první botičky pro miminko? Poradíme Vám s výběrem

capáčky_botičkyZ vašeho ležícího miminka se pomalu stává chodící objevovatel? Lezení po čtyřech začíná střídat s chůzí kolem nábytku, odhodlává se k prvním krůčkům, ať už s vaší pomocí nebo se vydává na první vratké pokusy zcela samo? Tyto okamžiky patří k těm nejradostnějším a na vás je, abyste dítěti na jeho první cesty zajistili to správné obutí, které mu pomůže dovednost chůze zdokonalovat.

Výběrem obuvi můžete výrazně ovlivnit zdraví vašeho batolete, takže je potřeba nákupu věnovat značnou pozornost. Jistě i vy chcete pro svého malého miláčka to nejlepší. Pojďme se spolu s námi podívat, jak by měly takové botičky pro miminko vypadat?

Kdy je ideální čas na pořízení prvních dětských bot?

Mnohé maminky si mohou myslet, že děti by měly mít boty v podstatě už od narození. A když se rozhlédneme kolem sebe, často tak tomu opravdu je. Už pár měsíční miminka mají na nožkách botičky podle poslední módy, vídáme je nejen v kočárcích, jež potkáváme na ulici, ale i řada médií přináší fotografie trendy maminek, celebrit a jejich ratolestí v „najkách, adidaskách“ a podobných značkových teniskách. Tohle je však pouze záležitost stylu, který je pro pediatry a ortopedy noční můrou.

Dítě by totiž mělo nosit první botičky až s prvními krůčky. Pakliže pouze leží, nemělo by mít boty vůbec. Jsou pro něj naprosto zbytečné, brání přirozenému pohybu prstíků, což není pro vývoj chodidla zrovna vhodné.

Nejdříve pořiďte kojenecké capáčky

Jakmile se začne vaše dítko pokoušet o první krůčky, pořiďte mu na nožky tzv. kojenecké capáčky. Mohou být látkové, fleecové nebo kožené. Jsou buď zcela měkké, ty zahřejí v kočárku, ale mohou být už i pevnější. Ty jsou ideální právě pro okamžiky, kdy se začíná miminko stavět na nožky, protože mu poskytnou první oporu. Ačkoliv se vaše dítko už staví, ještě nedokáže chodit samo, takže stále ještě více leze. Při lezení se přirozeně ohýbají prsty, a proto by nemělo mít batole boty s pevnou podrážkou, neboť by s prstíky hýbat nemohlo. U capáčků je důležité, aby měly protiskluzovou podrážku.

 fleecové capáčky
fleecové capáčky s protiskluzovou podrážkou

Přechod na pevné botičky

V době prvních sebejistých kroků je čas na pořízení opravdových pevných bot. Ale! Ne všechny jsou kvalitní a zdravotně nezávadné. Špatné obutí může totiž zapříčinit mnohé ortopedické vady.

Ideálním tvarem je kulatá měkčí špička a materiálem kůže. Kůže se snadno přizpůsobí tvaru dětské nohy. Je to materiál prodyšný, měkký a dobře snáší vlhkost. Plasty, koženky a jiné uměliny jsou neprodyšné a tvrdé, dávejte přednost těm přírodním. Stélka by měla být z usně nebo textilu, aby dobře sála pot. Botičky se doporučuje pořídit větší, volte velikost bot o 1 až 1,5cm větší než je aktuální velikost nožky vašeho dítěte. Nejlepší jsou boty kotníkové. Zpevněný kotník je nutný pro to, aby děťátko nezačalo „šmajdat“, nepoškodilo si kotník a noha se rovněž správně vyvíjela. Velmi vhodné jsou šněrovací a sponkové typy.

POZOR! Nejhorší je pro vyvíjející se dětskou nožku obuv obnošená. Nekupujte botičky použité nebo nepoužívejte zděděné po sourozencích. Vždy kupujte nové!