Zapomeňte na pracné sekání trávy! Připravte se na novou sezónu pořízením robotické sekačky
Chloubou každé zahrádky je krásný a udržovaný trávník. To, aby však vypadal stále nádherně a upraveně vyžaduje ne malou a také pravidelnou péči. Stěžejní je pak úprava s pomocí zahradní sekačky. Moderní technologie už i v tomto směru přináší značnou pomoc s touto činností a nabízí robotické sekačky, jež jsou v současné době aktuálním hitem. Mnozí majitele pozemků si je zcela oblíbili, neboť jim přináší úsporu času a energií bez sebemenší námahy.
Toto zařízení funguje na podobném principu, jako velmi populární a žádané inteligentní robotické vysavače, o kterých jsme psali v článku „10 důvodů, proč si koupit robotický vysavač“, kde se můžete dozvědět více informací i o tomto pomocníkovi do domácnosti. Robotická sekačka si podobně zmapuje terén a je schopna trávník efektivně posekat s tím, že si pamatuje, v jakých místech už sekala a stejně tak se vyhýbá překážkám. Pracuje naprosto sama a nevyžaduje žádnou vaši asistenci. Vy ji pouze nastavíte.
Důležité součásti a funkce robotické sekačky
I robotická zahradní sekačka funguje za základě kombinace různých moderních technologií. Sestává se především z programovací jednotky, jež se stará o samotný chod. Dává pokyny motoru, senzorům i nožům. Zároveň umožňuje nastavování a ovládání. Ovládání je snadné a zvládne jej každý. Sekačku lze ovládat dálkově, a to za pomoci chytrého telefonu nebo tabletu. Dalším velice důležitým komponentem tohoto stroje je baterie. Právě na té se nevyplatí šetřit. Má vliv na to, jak dlouho vydrží sekat a také, jak dlouho se bude nabíjet. Levnější druhy samozřejmě vydrží méně a nabíjí se déle. Tím se snižuje efektivita celkového využití. Dobrý řešením je typ baterie Li-Ion, která má výdrž přibližně 3 hodiny a obvykle se i stejnou dobu nabíjí.
Robotické sekačky disponují senzory, které mají ochranou funkci. Brání případnému poškození, aby sekačka odněkud nespadla a vyhnula se překážkám. Díky těmto senzorům vlastně ví, kde může a nemůže sekat. Dále mohou obsahovat senzory, které dají sekačce pokyn, že nemá sekat, protože prší a tak se dokáže sama schovat. Je však nutné zmínit, že některé typy jsou už schopné pracovat i v dešti.
Co ještě robotické sekačky umí?
Výhodou těchto zařízení je také fakt, že jsou opatřeny elektronickou ochranou proti odcizení. V případě krádeže se ozve zvukový alarm nebo stroj zašle majiteli SMSku o své poloze. Některé modely fungují až po zadání číselné kombinace, což je rovněž určitým prvkem ochrany. Ty dražší totiž umí komunikovat přes systém GPS, takže jim ve výbavě nechybí alarm a kód PIN.
Jak je to se sečením?
O sečení trávníku se starají výkyvné břity. Tráva, která je posečená, je vracena zpět do trávníku, čímž dochází k jeho mulčování. Je však pravdou, že tento jakýsi „samohnojící“ proces je výhodou i nevýhodou zároveň. Posečené kousíčky trávy podporují její další růst. Nemusí ale vyhovovat vše půdám, kupříkladu těm kyselým, kdy vlivem mulčování může začít narůstat mech. Překážky a rohy v zahradě nejsou problémem, sekačka se jim vyhne a trávník je posečen rovnoměrně. Díky tomu, že toto zařízení může pracovat kdykoli a opravdu pravidelně, tráva nepřeroste. Častým stříháním porost houstne a stává se kvalitnějším. Ani hluku se nemusíte bát. Akusticky výkon se pohybuje kolem 60 decibelů. Při výběru této sekačky je potřeba vždy zohlednit plochu trávníku, jeho terén, zejména členitost a sklon.
Jak je to s cenou?
Nejlevnějšího robota pořídíte za zhruba 20 000 Kč. Kupříkladu model Robomow RM200 vás vyjde na 19 900 Kč a zvládne obhospodařovat plochu do 250 metrů čtverečních. Nejdražší stroje stojí i přes dvě stě, tři sta i čtyři sta tisíc korun. Tyto modely už zvládají údržbu ploch až stokrát větší a disponují těmi nejvychytanějšími funkcemi. Cenové rozpětí je v případě tohoto zahradního pomocníka opravdu široké. Velmi kvalitní robotické zahradní sekačky pořídite značek Robomow, Ambrogio a Belrobotics.