Nízkoenergetický dům pro vaši rodinu? Určitě ano!
Uvažujete o tom, že se přestěhujete z malého bytu a postavíte si vlastní rodinný dům, kde budete moci se svou rodinou strávit krásný zbytek života? Obrovským trendem současné doby je bydlet nízkoenergeticky. I vy sníte o takovém domě? Ať už se chcete chovat ekologicky a šetřit životní prostředí, jistě uvažujete o nízkoenergetickém domě zejména kvůli úspoře vlastních peněz. Předpokladem takového domu je totiž nižší spotřeba tepla, a právě na vytápění lze výrazně ušetřit. Pojďme si představit, zda se vyplatí postavit takový dům.
Co je nízkoenergetický dům?
Dnešní doba, co se týče výstavby rodinných domů, velice pokročila a nabízí mnoho možností. Šetření energií se dotýká nás všech a tento trend se promítá i do výstaveb budov a domů. Výhodné nízkoenergetické domy jsou stále oblíbenější. Využívají k provozu domácnosti přírodní obnovitelné zdroje, zvláště na vytápění. Toto řešení je ekologické a zároveň šetří i naše kapsy. Za nízkoenergetický dům lze považovat takový, jehož roční spotřeba energie na vytápění nepřekročí 50 kWh/m². Pro představu se roční spotřeba u klasických novostaveb pohybuje mezi 80 až 140 kWh/m². U starších domů je to ještě více, zhruba dvojnásobek této hodnoty.
Proč zvolit nízkoenergetický dům?
Nízkoenergetické bydlení má řadu výhod. Těmi jsou zejména:
- nízká spotřeba tepla a s tím spojené nízké náklady na vytápění,
- v interiéru je stále čerstvý vzduch, ale netvoří se průvan,
- ve všech místnostech je stejná teplota – neexistují teplotní rozdíly,
- v místnostech je příjemně v zimě i v létě,
- bydlení je ekologické a šetrné k přírodě.
Vše má své pro i proti a určitě bychom měli zmínit i nevýhody. Hlavní nevýhodou jsou jistě zvýšené náklady na stavbu domu. Nicméně lze z praxe tvrdit, že cena nízkoenergetického domu je navýšena přibližně o 3-10 % oproti klasickému domu, což není tak moc, v porovnání s tím, kolik následně ročně uspoříte na energiích. Úspora se pohybuje kolem 40-60 %.
Co je základem nízkoenergetického bydlení?
Pří výstavbě nízkoenergetického domu je potřeba dodržovat určité zásady. Základ tvoří větší vrstva tepelné izolace. Silná vrstva tepelné izolace bez tepelných mostů výrazně snižuje tepelné ztráty. Dále jsou podstatným faktorem kvalitní plastová okna a rámy. Okna mají dvojí funkci. Nejen, že se díky nim dostane do místností denní světlo, ale přispívají také k úspoře tepla na vytápění. Přes zasklení se dostává energie a následně není potřeba tolik vytápět. Např. okna Salamander mají v nabídce 6-ti komorové a 7-mi komorové systémy určené pro nízkoenergetické a pasivní domy. Nesmíme zapomenout ani na účinné větrání s rekuperací. U nízkoenergetických domů se při větrání využívá teplo a tím opět dochází k úspoře tepla.
Při stále se zvyšujících cenách energií je nízkoenergetické bydlení investicí, která se vám vyplatí. Přitom vám zajistí komfortní a moderní bydlení. Nízkoenergetické domy jsou i po vzhledové stránce velice povedené, na přání lze zhotovit jakýkoli rodinný dům. Pro představu se podívejte na rodinné domy od erlis.sk, které vám přinášíme na několika fotografiích. Jistě budete souhlasit, že takto byste chtěli bydlet i vy.
Zdroj fotografií: ERLIS