Masiv – aby krása dřeva opět ožila

Nábytek z masivu má pro mnoho lidí jedinečné kouzlo, které by nevyměnili za žádný, jakkoli moderní, dřevotřískový nábytek. Dřevo však vyžaduje čas od času vaší péči. Zejména pokud se jedná nábytek vyznávající přírodní vzhled. Dřevo je nádherný materiál, u něhož by byla škoda, kdybychom ukryli jeho přírodní strukturu pod nánosy nějaké syntetické barvy. Rozumnější volbou jsou ochranné nátěry, které naopak zvýrazní přirozenou kresbu dřeva – tzv. penetrační lazury. Dřevu poskytují požadovanou ochranu a zároveň dovolují dřevu dýchat a zachovávají jeho přírodní charakter.

Ošetřujeme nábytek

Pokud máte doma kusový nábytek vyrobený ze surového masivu, stoličku, stůl nebo třeba dětskou postýlku, ukážeme vám, jak postupovat, abyste jim snadno a rychle dodali původní vzhled. Pokud je váš přítel či manžel šikovný a zručný jistě to zvládne sám. V případě nábytku a hraček, se kterými přijdou do kontaktu děti, byste měli pozornost věnovat také výběru vhodného prostředku, který použijete. Aby byl bezpečný, je potřeba, aby mimo jiné splňoval i normu EN 71 č. 3. Profi olejová lazura, o které budeme dále hovořit, tyto atributy nabízí.

S olejovou lazurou je každé budoucí ošetření dřeva snadné

Během renovace starého nábytku je běžné, že je renovovaný kus rozebrán na jednotlivé díly, které jsou ošetřeny samostatně a až následně složeny zpátky. V případě nábytku z masivu, kterému se tady věnujeme, to není bezpodmínečně nutné. Pokud si nejste jisti, jaký ochranný nátěr byl na daném nábytku použit, únavnému broušení až na dřevo se nevyhnete a výsledek i tak nepůjde zaručit. Pokud ale byla použita olejová lazura, stačí povrch jen mechanicky zbavit nečistot. Pokud jsou na povrchu dřeva stopy mastnoty nebo pryskyřice, odstraňte je ředidlem.

Jestliže povrch nábytku schytal za svou existenci nějaké šrámy, můžete jej ještě přebrousit, aby tyto stopy nebyly tolik viditelné. Pokud chcete povrch hodně hladký, použijte brusný papír od čísla 180 výše.

Jedna vrstva stačí

Samotný nátěr lazury provádějte raději štětcem než válečkem. Nanášejte silnější vrstvu, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva, která nestéká a nevytváří kapky. Pokud po půlhodině zasychání zůstaly na povrchu případné zbytky nevsáknuté lazury, odstraňte je starým hadrem, čímž zároveň na povrchu uhladíte vyplavená vlákna dřeva. Jestliže jste použili Profi olejovou lazuru, máte v tuto chvíli hotovo. Díky vysokému množství sušiny totiž bohatě stačí jen jeden nátěr. V případě jiné lazury počítejte minimálně se dvěma

nátěry a s mezičasem pro proschnutí. Pokud již víte, že daný kus nábytku bude umístěn v interiéru s trvale vysokou vlhkostí, před ošetřením lazurou jej raději napusťte Lignostopem. Chrání před dřevokaznými houbami a zároveň chrání proti dřevokaznému hmyzu.

Odborníci doporučují lazury nejen z hlediska dlouhodobé ochrany dřeva, ale také s ohledem na snadnou budoucí renovaci. V případě penetračních lazur máte rovněž k dispozici širokou paletu přírodních odstínů, takže váš oblíbený nábytek může pokaždé vypadat o trochu jinak.