Proč je důležitá správná výživa?

Slyšíme to téměř odevšad: „zdravá výživa“, „biopotraviny“, „zdravý životní styl“ apod. V dnešním článku se nechceme věnovat ničemu takovému, ale výživě v tom obecném slova smyslu. Proč je důležité, abychom jedli ty správné potraviny a dopřáli tělu potřebné živiny? Jaký vliv má strava tehdy, když jsme nemocní?

Důležitost výživy

Aby mohlo naše tělo růst, měli jsme dostatek energie ke všem činnostem, které během dne vykonáváme a docházelo k výstavbě a obnově tkání, k tomu všemu potřebujeme výživu. Rovněž nás chrání před negativními vlivy okolí, kterým jsme vystavení denně. Abychom se cítili v pohodě a byli zdraví, potřebujeme dostatek vitamínů, minerálů a jiných zdravě prospěšných látek.

Správná výživa slouží jako prevence proti nejrůznějším nemocem a zkvalitňuje nám život. Jinak bychom ani nezvládali veškeré aktivity, ať už jsou to pracovní povinnosti, sport nebo jakýkoli pohyb. Z poznatků lékařské vědy vychází zásady pro správnou výživu. Ty zahrnují množství a složení stravy. Pokud se stravujeme špatně, můžeme tak urychlit nebo dokonce i způsobit vznik některých onemocnění jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, i vznik některých nádorů. Obecně jsme k nemocem více náchylní. Možná si myslíte, že následkem těchto důsledků je nadbytek stravy, ale mýlíte se. I nedostatek potřebných živin má negativní vliv na naše tělo, takže rozhodně neděláte dobře, když držte drastické diety či dokonce hladovíte.

Velkou roli hraje i složení stravy

Stejně tak jako množství stravy je důležité i její složení. Živiny totiž musí být obsaženy ve vyváženém poměru. Nesprávný poměr pak vede k celkovému oslabení těla, má vliv na hojení ran, zhoršuje kvalitu života apod. naše strava by měla být složena s bílkovin, cukrů, tuků, esenciálních látek jako jsou esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny, některé vitamíny, minerální látky a stopové prvky.

Když jsme nemocní…

Pokud jsme zdraví, ale máme nadváhu, jasným řešením by mělo být zhubnutí. Jestliže však trpíme vážným onemocněním, jakýkoli úbytek váhy, může mít těžké následky. Při nemoci se zvyšuje dávka biologicky hodnotných potravin a zvyšuje si i někdy potřeba energie. U nemoci má však mnohdy pacient tendenci nejíst. Potýká se s nechutenstvím, nevolností, pocitem plnosti, nadýmáním, průjmem či zácpou. Snažte se stravu během nemoci dodržovat. Má velký vliv na to, jak rychle budete zdraví.

Zdroj fotografie: www.sxc.hu