6 věcí, které vás po svatbě neminou
Chystali jste váš svatební den dlouhou dopředu, plánovali každičký detail, aby bylo vše dokonalé, a nakonec si ho i skvěle užili? Perfektní! Ale pozor, tím ještě organizace týkající se vašeho nového manželství nekončí. Protože jste ale pravděpodobně unavení a máte myšlenky ještě stále trochu jinde, sestavili jsme pro vás pár tipů a rad, na co byste po svatbě neměli zapomenout, abyste na společnou cestu životem vyrazili opravdu „pravou“ nohou.
Díky za dárky
Radost z tolika obdržených dárků a blahopřání ke svatbě si nemusíte kazit obavami, že vám bude trvat roky, než za všechny poděkujete. Ideální je poděkovat ústní formou při odchodu ze svatby, ale samozřejmě můžete být originální a pro své gratulanty připravit svatební fotografii s poděkováním, kterou jim zašlete e-mailem nebo poštou. Podle společenských pravidel je slušností zaslat poděkování nejpozději měsíc po svatbě.
Pořádek dělá přátele
Mít svatební šaty pověšené na skříni a po očku je pozorovala, by bylo pro zachování svatebních vzpomínek jistě fajn, ale i tak s jejich navrácením neotálejte. Může se vám to totiž pořádně prodražit. Stejně tak i vrácení vázy na svatební kytici nebo stojanu na svatební dort, byste neměla odkládat na dobu „až půjdu někdy kolem.“ Když nic jiného, rozhodně si tím o vás lidé nevybudují dobrý dojem.
Nebojte se – na výměnu dokladů si nemusíte brát týden dovolenou
I přesto, že jde v dokladech o nahrazení jednoho slova druhým, a vy tak můžete mít pocit, že by změna měla trvat přibližně stejně dlouho, jako při obřadu trvalo vyslovení slůvka „ANO“, času si budete muset připravit o trochu více. Přestože o změně v dokladech doprovázenými několikadenními frontami na úřadech koluje množství děsivých historek, nemáte se v podstatě čeho bát. Velká část formulářů lze v dnešní době najít na internetu, předem vyplnit v klidu domova a na úřadě vyřídit už jen maličkosti.
Srovnejte účty
Svatební kytice, kadeřnice, kapela, raut nebo svatební šaty jistě nebyly zadarmo. Jen co tedy vstřebáte první pocity z toho, že už jste opravdu manželé, snažte se co nejdříve vyrovnat účty se všemi, co se na svatbě podíleli. Nezapomínejte, že ani malé položky se samy nezaplatí. Zajeďte proto za kamarádku, která pekla svatební dort nebo kosmetičkou, která přispěla k tomu, abyste byla ta nejkrásnější nevěsta.
Zvažte, jak budete nakládat s penězi
Svatba, jak jste se již nepochybně sami přesvědčili, není levnou záležitostí, a pokud jste si ji navíc financovali úplně sami, jistě to byl i velký zásah do vašeho rozpočtu. Jestliže vás navíc v brzké době čeká nějaká další větší investice, uvažujte již jako manželé a porozhlédněte se, jak a kde byste mohli společně ušetřit. „Pokud nemáte vlastní úspory a chystáte se rekonstruovat nebo investovat do koupě domu či auta, některé společnosti vám jako novomanželům nabídnou výhodnější podmínky úvěru. Jde o tzv. novomanželskou půjčku, díky které dosáhnete ve dvou na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ říká Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.
Fotografie pro pěkné vzpomínky
Když už máte za sebou všechny výše zmíněné povinnosti, opět přichází na řadu něco příjemnějšího – prohlížení a uspořádání fotografií a jiných záznamů ze svatby. I přesto, že tato činnost většinou zabere dost času, začíná tím však už ta klidnější doba vašeho manželství, kdy můžete odpočívat a těšit se z plánování další společné budoucnosti.