Zvládněte menopauzu bez obtíží

Období menopauzy začíná přibližně mezi čtyřicátým až padesátým rokem života a končí kolem šedesátého pátého roku ženy. Jde o období, při němž se v organismu každé ženy odehrávají výrazné hormonální změny.

Pojem menopauza znamená zastavení menstruačního cyklu, čímž se uzavírá plodné období ženy. Snížení produkce pohlavních hormonů má za následek množství typických projevů, které mohou negativně ovlivnit kvalitu života ženy. Jejich spektrum a intenzita jsou u každé však individuální.

„Kromě typických návalů horka, nočního pocení, poruch spánku a deprese jsou s menopauzou úzce spojeny i závažnější medicínské komplikace, jako je osteoporóza, vysoký krevní tlak a zvýšení hladin krevních tuků, čímž se zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Pro snížení projevů spojených s menopauzou často lékaři doporučují užívání substituční hormonální léčby, která ale může mít při dlouhodobém užívání nežádoucí účinky (vznik trombóz, zvýšení rizika rakoviny prsu a mozkové příhody) a není vhodná pro každou ženu. Právě z těchto důvodů stále více žen sahá po přírodních alternativách estrogenu, tzv. fytoestrogenech, nesteroidních látkách přírodního původu s účinkem podobným estrogenu,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Kampe, primář dermatologie a odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty. Přírodní přípravky navíc dle mnohých studií prokazují, že působí preventivně proti mnoha závažným onemocněním: při osteoporóze, prokazují protinádorové a antioxidační účinky, snižují hladinu tuků a působí preventivně proti trombóze a kornatění tepen. Jsou rovněž důležité pro fyziologii kůže, zpomalují její stárnutí a jejich význam spočívá i v prevenci demence a depresivních stavů.

K maximální podpoře v období menopauzy a klimakteria mohu všem ženám doporučit vysoce kvalitní a účinné LR LIFETAKT Woman Phyto Kapsle s vysokým obsahem izoflavonů z červeného jetele v kombinaci s vitaminem D. Jetel ve farmakologickém průmyslu využíván především pro vysoký obsah izoflavonů k léčbě menopauzálních symptomů, při premenstruačních potížích, jako je bolest prsů, při benigní hyperplazii prostaty, ale i při osteoporóze, vysoké hladině cholesterolu nebo cukrovce. Má antioxidační a protizánětlivé účinky, neobsahuje laktózu, lepek a je vhodný k dlouhodobému užívání,“ říká MUDr. Tomáš Kampe s tím, že vzhledem k množství nežádoucích účinků klasické hormonální terapie jsou fytoestrogeny vyhledávaným řešením pro redukci klimakterických obtíží. Dlouhodobý výzkum navíc potvrzuje jejich příznivé účinky nejen na menopauzální symptomy, ale také na veškerá onemocnění spojené s tímto životním obdobím ženy.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Tomášem Kampem, primářem dermatologie a odborným konzultantem společnosti LR Health & Beauty.