Zajímavý průzkum: Ženy si dělají ohledně rodinných výdajů větší starosti, než muži

zena_sporeni_prasatkoJak jste na tom s rodinnými výdaji? Řešíte je více vy nebo váš partner? Společnost Provident Financial spolu s mezinárodní výzkumnou agenturou YouGov provedla zajímavý průzkum na téma rodinné výdaje. V České republice se na průzkumu podílelo 3 887 respondentů. Dotazování proběhlo i v ostatních zemích – Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Mexiku. Celkem se zúčastnilo více než 11 tisíc respondentů. Chcete vědět, jak jsme dopadli v naší zemi?

Co z průzkumu vyplynulo?

Z průzkumu jasně vyplývá, že otázka rodinných financí dělá českým ženám větší starosti, než mužům. Mnohem více nás také trápí nízký životní standard. Z toho důvodu projevujeme větší ochotu si vypůjčit peníze v případě, kdy potřebujeme pokrýt nečekané náklady nebo nákup domácích spotřebičů. 45 % českých mužů, tedy téměř polovina, je se svou životní úrovní spokojeno. To je značné více, než v případě nás žen. Jen 34 % žen považuje svůj životní standard za uspokojující, tedy za dobrý či velmi dobrý. Poměrně velká část, 30 % žen a 25 % mužů, cítí, že jejich životní úroveň není nic moc a jsou nespokojeni nebo velmi nespokojeni. A my ženy si kvůli tomu děláme mnohem větší starosti. Každodenní výdaje nás trápí více. Konkrétně ženy 67 %, muži 61 %. Podle marketingové ředitelky Providentu Renaty Salata lze toto zjištění odůvodnit tak, že ženy se o domácnost starají více. Máme tedy větší přehled o tom, co vše zatěžuje rodinný rozpočet a jaké jsou tedy výdaje. Víme, co je potřeba v domácnosti zakoupit, jaké platby uhradit apod .

Co nás nejvíce trápí?

Podle průzkumu se Češi shodli na tom, že největší starosti ( až 64%) jim dělají běžné životní výdaje. Následuje, již však s velkým odstupem, obava ze ztráty zaměstnání – celkově 13 %. A pouze 4 % Čechů uvedla, že starosti nemají žádné. To jim jistě všechny závidíme. V porovnání s ostatními zeměmi jsme ale na tom podobně. 7 % Slováků a Poláků se rovněž považuje za bezstarostné lidi.

A jak to vidíme do budoucna?

Někteří z nás jsou optimisté, jiní pesimisté. 28 % Čechů očekává, že se jejich životní úroveň v letošním roce zlepší a bude tedy lépe. Téměř stejné procento (23 %) se naopak obává, že se jejich ekonomická situace během následujícího roku ještě zhorší. Když se na tento výsledek podíváme z pohledu ostatních sledovaných zemích, v tomto ohledu se na budoucnost díváme  s největším pesimismem. Konkrétně zlepšení své úrovně očekává 55 % Mexičanů, 37 % Poláků, 37 % Rumunů, 32 % Slováků a 29 % Maďarů. Obavy z budoucnosti má 22 % Poláků, 19 % Slováků a Mexičané jsou jednoznačně nejoptimističtější. Jen 8 % Mexičanů vidí budoucnost černě.

V nadcházejícím roce značná část Čechů věří, že se budou mít lépe, téměř stejný počet má však obavy z toho, že se jejich životní úroveň ještě zhorší.
V nadcházejícím roce značná část Čechů věří, že se budou mít lépe, téměř stejný počet má však obavy z toho, že se jejich životní úroveň ještě zhorší.

Jak je to s případným zadlužením?

Až 72 % Čechů, tedy docela většina, nemá problém své závazky splácet. Půjčky si bereme nejčastěji na výdaje, které nelze snadno předvídat a jsou neočekávané (55 %). Mně osobně překvapilo, že právě my ženy jsou více ochotné si peníze vypůjčit a nedělá nám tolik problém se zadlužit. Renata Salata nám vysvětlila, že pro ženy je prvořadé zabezpečení rodiny. Snažíme se zejména hledět na to, ať domácnost funguje. Pokud se nám pokazí pračka nebo sporák, půjčka je obvykle cestou, jak nejrychleji získat nový spotřebič a zajistit tak každodenní péči o domácnost. 35 % respondentů uvedlo za účel půjčky domácí spotřebiče. Což je druhý nejčastější důvod. 22 % respondentů by si vypůjčilo na zdravotní péči a necelá desetina (9 %) na jídlo. Překvapivé je však zjištění účelu půjčky na zdravotní péči při porovnání s věkem. S rostoucím věkem jsou respondenti méně ochotni si na zdravotní péči vypůjčit.

Podle čeho se při výběru půjčky orientujeme?

Když se Češi rozhodují, zda si půjčku vzít, či nevzít, berou ze 70 % zřetel na to, zda jsou schopni splácet. 54 % respondentů vybírá úvěr podle celkové výše splácené částky a přesně polovina se zajímá o pověst úvěrové společnosti. Z průzkumu také vyplynulo, že se Češi za půjčky nestydí pouze 4 % se obává toho, co si o nich pomyslí rodina a přátele. Možná právě proto, že pokud se dostaneme do finančních problémů, nejčastěji se na rodinu a přátele obracíme.

Co si o průzkumu myslíte vy? Ztotožňujete se s ním nebo nikoliv? Co se nejvíce podílí na navýšení vašich životních nákladů? A jak finanční problémy řešíte vy?