Víme v čem na ples: Praktické tipy, trocha etikety i inspirace na plesové šaty

Marko In Soul IFFKV 2013 02_largePlesová sezóna je již v plném proudu a my máme možnost snad každý víkend vyrazit na nějaký ten ples a protancovat na něm střevíce. I vy jste již nějaký ten ples letos navštívila a rozhodně nebyl poslední? Nebo se na svůj společenský ples v tomto roce teprve chystáte? Hledáte inspiraci, jak se na něj vyšňořit a jak ze sebe vytvořit neodolatelnou dámu, která se představí s velkou grácií? Snad vám naše dnešní rady přijdou vhod.

Každý ples si vyžaduje vypadat jinak

Společenský ples je velkou událostí, na které chce zcela přirozeně každá z nás vypadat co nejlépe, ideálně na parketu zazářit. Pokud však máte v plánu navštívit více těchto akcí, není snadné si pokaždé udržet stejnou laťku a vždy vypadat zcela jinak, přitom kouzelně. Muži to mají oproti nám ženám mnohem jednodušší. Tmavý oblek či smoking si mohou na sebe obléci pokaždé, v podstatě kdykoli chtějí, aniž bychom se pozastavily nad tím, že mají pořád to stejné na sobě. Stačí případně vyměnit košili, kravatu či motýlek a mají vyhráno. Ale co my ženy? U nás je to jinak! Chceme být stále nové, neokoukané a krásné.

Základ plesu tvoří bezpochyby večerní šaty, které zároveň patří mezi nejnákladnější položky dámského šatníku. Mohou nás vyjít i na několik tisíc korun. A to nemluvě o doplňcích a obuvi, jež jsou stejně tak důležité. Jak být ale stále originální, aniž byste musely zruinovat bankovní konto?

Držte se klasiky, dá se s ní čarovat

Pokud se ptáte, zda investovat do hladkých či nazdobených šatů, pastelových nebo metalických, naše rada zní: V jednoduchosti je krása! I módní návrhář Marko Lopatič, který před nedávnem představil svou úspěšnou kolekci večerních šatů SOUL nám potvrdil, že jednoduchost platí v případě večerních šatů dvojnásob. A proč? Marko nám sdělil, že pokud si oblečete pestrobarevné šaty, které jsou třeba navíc hojně zdobeny či je zvýrazňuje výšivka, mnohem více bijí do očí. Sice jimi zaručeně okouzlíte, ale zároveň se velice rychle okoukají. Kdežto šaty jednoduchého a klasického střihu jediné barvy, nepodléhají módním trendům, krásně vyzdvihnou vaše křivky a vždy je můžete doplnit o zcela jiné šperky, zvolit odlišný účes, použít kupříkladu rukavice apod.

jednoduché šaty lze lépe kombinovat s dalšími doplňky a vždy budete vypadat jinak
jednoduché šaty lze lépe kombinovat s dalšími doplňky a vždy budete vypadat jinak

Zvolit malou či velkou večerní?

Nevíte, zda si obléci malé či velké večerní? V tomto případě byste se měla řídit podle etikety. Ta je jasná! Na plesy, velké slavnostní události a gala představení jsou na místě pouze velké večerní. Pakliže se tedy chystáte na podobnou událost, zvolte šaty bez rukávů, můžete klidně i s výstřihem. Ty doplňte lodičkami a psaníčkem, vlastně jsou základem. Neměly by vám chybět ani šperky a rukavice. Módní guru značky Marko.in. jasně zdůraznil, že mini na plesy prostě nepatří. A pokud je vám líto, že nebudete moci ukázat vaše krásné nožky, klidně si pořiďte dlouhé šaty s rafinovaným a vysokým rozparkem. Pro inspiraci se můžete podívat na jeden z jeho modelů z kolekce WILD.

dlouhé večerní s rozparkem
dlouhé večerní s rozparkem

Malé večerní, neboli koktejly, se hodí na recepce, večeře a koktejly. Ty mohou být různé délky i barev, s rukávy nebo bez.

Co je důležité vědět?

Ať je horko nebo zima a vy se chystáte do společnosti, rozhodně byste neměla vyrazit bez silonek a bot s podpatkem. Velice krásným a stylovým doplňkem jsou rukavice, které jsou v poslední době docela zapomenuté, přitom vytváří elegantní dojem. Ideální jsou rukavice jednobarevné z kvalitního materiálu, kupříkladu hedvábí či sametu. Klidně je může zdobit i decentní výšivka. Ta vypoví o vaší originalitě a nápaditosti. Nezbytnou součástí večerního looku by měl být i výrazný make-up, ale pozor, abyste to nepřehnala. Každopádně si oči a rty oproti normálu zvýrazněte.

Na závěr vám přinášíme i krapet plesové inspirace na následujících fotografiích:

Kolekce SOUL

šaty1

šaty2

šaty3

Kolekce WILD

šaty4

šaty5

Fotografie poskytl módní návrhář Marko Lopatič – www.marko.in.

Co říkáte na šaty na fotografiích? Jaké plesové šaty jste si na letošní ples pořídila vy? Kupujete si co ples to nové šaty? Jak řešíte to, abyste byla vždy jiná?