Vaše dítě zlobí…jste špatná matka?

Každá matka, která vstupuje do rodičovství s těmi nejlepšími úmysly, má většinou ve výchově jasno. Chce se vyhnout chyb, které dělají její kamarádky, které vypozorovala v parku, u známých apod. Určitě jste si kolikrát říkala: „Tak tohle moje dítě dělat nebude!“ nebo: „Jak může být tato matka tak lhostejná a dítě neokřikne?“. Proto již předem spřádáte plány, jakým směrem vaše děti usměrňovat? Někdy se to povede, někdy však nikoli, ale s určitostí lze říci, že nastanou chvíle, kdy vás vaše dítě pěkně pozlobí a nebude vás poslouchat. Co si v těchto situacích počít?

Věřte, že je to normální

Předem si uvědomte, že je naprosto normální, když vaše děti zlobí. Neexistuje dítě, které by nikdy nezlobilo, nikdy se nevztekalo a nevykřičelo své emoce řádně do světa. V podstatě se dá říci, že i zlobení má trochu společného s dětskou radostí. Vezměte si takové štěně, když je šťastné, často bývá rozpustilé. Jenže my rodiče tyto tendence nezvládáme a považujeme je spíše za vlastní selhání ve východě, v horším případě přisuzujeme chování povaze dítěte. Tak tomu ale není. Takové situace k životu prostě patří a dítě si z něj může odnést to, že nemůže mít vše, na co si vzpomene a že ne vždy lze vyjít s člověkem, který je zrovna nazloben. A to se mu do života rozhodně hodí.

Stanovte si hranice

Stanovit hranice je velice důležité a to již od útlého věku dítě. Pokud zapláče miminko, ihned k němu přiskočíte, či kdokoli jiný a ono vidí, že se o něj postará milá osoba. Starší miminka či batolata však toho mohou využít, třeba v noci pláčem, kdy nechtějí např. pít, ale pouze zahnat noční nudu. Vědí, že vždycky přijde maminka nebo tatínek a začne se něco dít. Kolem druhého roku dítěte přichází kritické období, lze jej charakterizovat jako období vzdoru a vy musíte být hodně trpělivé a mít pevné nervy. Trvejte na důslednosti a neustupujte. Kolem třetího roku by se snad mělo vše uklidnit. Na hranicích se domluvte s partnerem, protože děti jsou velice všímavé a pokud najdou mezi dospělými nesoulad, využijí toho ve svůj prospěch. Jeden s rodičů bývá často přísnější, snažte se však být zcela na stejné úrovní, podkopávání autority vám rozhodně nepomůže, ba naopak veškerou snahu zhorší. Snažte se mít jednotné názory, a když zakáže něco tatínek, pak to taktéž dítěti nepovolte a stejně tak by se měl zachovat partner v opačném případě.

Dítě zlobí, protože nemá režim

Velice často děti zlobí jen proto, že se nudí a postrádají ve svém světě určitý režim, denní rituály, které je potřeba udělat. Udělejte si tedy denní řád, který dodržujte a dítě bude vědět, co následuje. Volný režim a změny dětem nesvědčí. Doporučujeme společně snídat, poté odejděte do práce, dítě do školy nebo školy. Odpoledne se dětem věnujte, pohrajte si s nimi, posléze dbejte na to, aby si dítě hračky uklidilo, opět se sejděte u společné večeře, stále ve stejný čas provádějte večerní hygienu a ukládání do postýlky. To vše stmeluje celou rodinu a dává dítěti pocit určité jistoty.

Dítě je dobré nechat i vytrestat

Mohou nastat situace, které už sami o sobě nahrávají k tomu, aby se dítě potrestalo samo a vy zachovejte ledový klid. Jste v zimě na procházce a dítě chce neustále dělat kuličky ze sněhu, ač mu to zakazujete, protože se mu přemočí rukavice? Neposlechne a máčí si ruce ve sněhu dál? Dáte mu přes zadek a pořád se nic neděje. Dobře, tak jej nechte a pokračujte v procházce dál, aniž by vám jej bylo líto, že je přemočené. Dítě snad záhy pochopí, že ve studených a mokrých rukavicích je mu zima a není to nic příjemného. Samozřejmě vše s ohledem na to, aby neonemocnělo.

Co když zlobí mimo domov?

Některé děti mohou být doma hotovými andílky, ale jakmile přijdou do jiného prostředí, stanou se z nich hyperaktivní ďáblové. V tu chvíli si ještě více připouštíte, že jste ve východě selhali. Jenže právě tehdy, když děti vycítí změnu, zkouší nové hranice jiných osob, třeba paní učitelky, babičky, dědečka apod. Pokud to vaše dítě dělá pravidelně, pravděpodobně nemá respekt k cizím lidem a je potřeba mu vysvětlit, že tohle se prostě nedělá. Dítě se musí naučit, že za takové chování rozhodně odměnu nedostane.

Zdroj fotografie: sxc.hu, autor: andreyutzu