Trampolínu pro své děti vybírejte pečlivě

Léto se pomalu blíží a již za měsíc si děti budou moci užívat první prázdninový den. Během prázdnin je potřeba dětěm zajistit zábavu, protože kdo si hraje – nezlobí? Jestliže sháníte něco, co je zabaví na dlouhé hodiny, pak svým dětem pořiďte trampolínu na zahradu. Je skvělou hračkou i cvičební pomůckou. Vaše děti budou na čistém vzduchu, zadovádí si a ještě se u toho budou zdravě pohybovat. A zejména pohyb venku jim v dnešní době velice chybí. Trampolínu však vybírejte pečlivě, protože u některých trampolín si můžete zadělat na pořádný úraz.

Základem je vnitřní ochranná síť

Samotnému pořízení by mělo předcházet rozmyšlení, zda bude trampolína využívána pouze jako příležitostný objekt zábavy nebo pro pravidelné cvičení. Pro děti se doporučují menší rozměry do průměru 3 m. S ohledem na jejich bezpečnost volte vždy modely s vnitřní ochrannou sítí. Ta zabrání nebezpečným dopadům nejen na prostor s pružinami, ale především vypadnutí dítěte mimo prostor skákací plochy. Je lépe volit trampolíny, jejichž ochranná síť je spojena s konstrukcí trampolíny a její nohy dosahují až k zemi. Síť tak v podstatě stojí samostatně na zemi a spojení s trampolínou dodává celé konstrukci vyšší stabilitu.

Trampolína s ochrannou sítí může vypadat např. takto:

HOOPI 305 cm3, rozměry 800x600
HOOPI Kids Exclusive2, rozměry 800x600

Jak poznat bezpečnou a kvalitní trampolínu?

Vzhledem k tomu, že na internetu, ale i v obchodních řetězcích nás lákají nabídky trampolín za výhodnou cenu, zeptali jsme se odborníka, pana Martina Šeráka z firmy Marimex, jak poznáme kvalitní trampolínu?

„ Zda je trampolína opravdu bezpečná zjistíte až při porovnávání materiálů, ze kterých je vyrobena. Levné nabídky lákají svou příznivou cenou, nicméně kvalita zpracování většinou nebývá valná a mimo rychlé zničení hrozí i vážná rizika v podobě úrazů. Chtějte tedy vždy takovou trampolínu, která má skákací plochu ze speciálního, tzv. neabrazivního materiálu amerického typu, jež vyniká svou hladkostí, nezpůsobuje odřeniny, má vysokou pevnost v tahu a paměťový efekt – proto je u něj zaručena delší životnost. Materiál tyčí by také měl mít sílu alespoň 1,4 mm, samozřejmostí je vnitřní ochranná síť s nohami spojenými s trampolínou a dosahujícími až na zem.“

Nakupujte u ověřených prodejců

Vždy proto nakupujte pouze u prodejců, jež mají za sebou určitou historii působení na trhu, a ověřte si také reference dřívějších zákazníků. Solidní společnosti, kterým nejde pouze o vidinu rychlého zisku, obvykle nabízejí vždy výše popsanou kvalitu materiálů a hlavně nabídku odpovídajícího příslušenství a náhradních dílů ve stejné kvalitě. Zároveň tím máte zaručeno, že příslušenství a díly budou kompatibilní s vaší trampolínou – u levných trampolín je obvykle možnost budoucího pořízení příslušenství prakticky nemožná.

Zdroj fotografií: Marimex