Valí se na nás horké léto. Tropických dní přibude

Teplotní výhled na léto 2019 je nemilosrdný. Podle předpovědi nás čeká další zvyšování denních teplot a přibývání tropických nocí. Jak se s oteplováním vyrovnat?

Vlnám veder nikdo neuteče

Globální oteplování se týká celé planety a neunikne mu ani Česká republika. Poslední roky si můžete všimnout lehčích zim, několika málo jarních dnů a vzápětí rychlého nástupu veder v letních měsících. Čeští vědci z matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že se situace bude ještě zhoršovat. Podle serveru Climate Change Post je pravděpodobné, že u nás i letos dojde k dlouhým a silným vlnám tepla.

Očekávejte tropické noci

Do roku 2060 by se měla průměrná teplota vzduchu zvednout o 2,5 °C. Příští roky přinesou mírné zimy s minimem mrazivých dnů a také méně sněhu. V létě se oproti tomu dočkáme vyššího počtu tropických dnů i nocí. Do 25 let bude dnů, kdy rtuť teploměru ukáže více než 30 °C, o 2–6 více než teď.

Největší horka ve velkých městech

Pokud bydlíte ve městě, oteplování vás zasáhne více, než obyvatele malých městeček a vesnic. Vlny veder se očekávají zejména v Praze, středních Čechách a na jihu Moravy. Problémem budou tzv. tepelné ostrovy vznikající v centrech měst. Budovy v sobě během dne nahromadí teplo, které z nich bude během noci sálat. Ani v pozdních hodinách tak nebude možné domy pořádně vyvětrat a snížit vnitřní teplotu na přijatelnou úroveň.

Vedra přináší zdravotní rizika

Velká horka jsou nejen nepříjemná, ale také zdravotně nebezpečná. Riziko představují hlavně pro malé děti, seniory, kardiaky a astmatiky. Náš mozek, dýchací cesty i srdce jsou v létě pod neustálým náporem a snaží se s vysokými teplotami vyrovnat.

Boj s globálním oteplováním berou Češi vážně

Problém s globálním oteplováním je natolik vážný, že ČR v roce 2017 zveřejnila svou první dlouhodobou strategii v oblasti změny klimatu na základě Pařížské dohody. Podle United Nations Climate Change si Česká republika klade za cíl do roku 2050 snížit emise skleníkových plynů ze 70 milionů tun CO2 na 39 miliónů tun. Navíc přispívá k postupnému dlouhodobému přechodu k udržitelnému nízkoemisnímu hospodářství.

Opatření pro snížení emisí se promítnou ve všech klíčových oblastech, jako je energie, průmysl, doprava, věda, rozvoj výzkumu, zemědělství, lesnictví nebo nakládání s odpadem. Server Futurism.com přitom uvedl, že „pro Českou republiku je nový plán pokusem zahájit systémovou změnu, která by měla vést k významném a trvalému snížení emisí.“

S domácí teplotou si poradí klimatizace

Od veder pomohou zatažené žaluzie během dne i pravidelné větrání v brzkých ranních a nočních hodinách. Šikovným pomocníkem je nástěnná klimatizace, která udrží optimální teplotu po celý den.

Investice do klimatizace se vám brzy vrátí v podobě ochrany vašeho zdraví a pohodlí. Při vysokých teplotách je velmi obtížné pracovat, starat se o domácnost nebo večer usnout. Díky klimatizační jednotce si nastavíte příjemnou teplotu a můžete se soustředit na práci nebo nerušený spánek.

Virus Doctor vzduch ochladí i pročistí

Pokud od klimatizační jednotky očekáváte něco navíc, poohlédněte se třeba po značce Samsung a jejích jednotkách s funkcí Virus Doctor. Vynikají iontovou technologií a speciálními filtry, které trumfnou kdejakou čističku vzduchu. Zachytí i ty nejmenší částečky prachu, pylu, bakterií i virů. V chřipkové sezóně vás ochrání před nákazou, protože vychytají až 99 % chřipkových virů.