Připravte se na zimu a posilujte imunitu

Základem pevného zdraví je vyvážená strava a dostatek pohybu. S blížící se zimou proto zvyšujeme přísun vitamínů, ale jen ty se o dobrou imunitu nepostarají. Velmi důležitý je totiž také vyvážený poměr mezi patogenními mikroorganismy uvnitř střev a nepatogenními bakteriemi mléčného kvašení (tzv. probiotickými bakteriemi). Co to jsou nepatogenní bakterie? Ty nevyvolávají žádná onemocnění, ale představují stavební kameny celého imunitního systému tenkého i tlustého střeva. Pokud jsou všechny střevní bakterie v rovnováze, pak si můžete být jistí, že vás jen tak nějaká nemoc rozhodně nedostane.

Udržet střeva v dobré kondici ovšem není jen tak. Když dojde k přemnožení patogenních mikroorganismů, nastane tzv. střevní dysbióza, která může mít poměrně zásadní vliv na obranyschopnost celého organismu. Občas se s ní potýká každý, jelikož nastává hlavně v těchto případech:

– při léčbě antibiotiky

– při léčbě kortikoidy, cytostatiky a imunosupresivy

– při nadměrné konzumaci civilizační stravy s nadměrným příjmem masa a bílkovin živočišného původu

– při nadměrné konzumaci civilizační stravy s nedostatkem rozpustné vlákniny (z ovoce a zeleniny)

– v důsledku přijímání nadměrného obsahu konzervantů v civilizační stravě

– při užívání hormonální antikoncepce u žen

– při onemocnění zažívacího traktu

 Jaké bakterie byste tedy měli tělu dodávat, abyste nejlépe podpořili imunitní systém? „Mezi zdravé bakterie se řadí rody Laktobacillus, Bifidobakterium a Streptococcus. Vylučují látky, které potlačují růst patogenů, soutěží s nimi o živiny a vazebná místa na povrchu střevního epitelu a tím, že zkvašují cukry za vzniku kyseliny mléčné, posunují pH uvnitř střev do kyselé zóny, což blokuje růst a množení patogenních mikrobů,“ vysvětluje gastroenterolog a odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty MUDr. Pavel Hanzelka.

Tyto „zdravé“ bakterie můžete tělu jednoduše dodávat zvnějšku pomocí potravinových doplňků. V současné době si můžete vybírat z několika druhů různých přípravkům. Kromě klasických probiotik, existují potravinové doplňky, jenž obsahují pouze rozpustnou vlákninu, která rovněž podporuje růst zdravé mikroflóry, a označují se jako prebiotika. A samozřejmě se můžete setkat s přípravky, které obsahují obojí a jsou nejúčinnější, ty nazýváme symbiotika. „Doporučit lze v tomto směru velice kvalitní a čistě přírodní doplněk stravy od společnosti LR Health & Beauty LIFETAKT Pro 12 Kapsle. Jedná se o symbiotikum, které obsahuje jak zdravé bakterie (12 kmenů!!!), tak i jejich výživu. Jedna kapsle obsahuje až miliardu těchto bakterií a je dvojitě zapouzdřena, což znamená, že uvnitř makrokapsle jsou ještě mikrokapsličky, které jsou odolné vůči kyselině chlorovodíkové, a minimalizují tak poškození vlivem kyselého prostředí v žaludku,“ doplňuje MUDr. Pavel Hanzelka.

Čím jsou probiotika tak výjimečná?

Při dlouhodobém užívání výrazně snížíte riziko rakoviny tlustého střeva a zároveň stimulujete imunitní systém. Ovšem probiotika jsou takovým malým zázrakem, jenž vám může pomoci i s běžnějšími obtížemi, jako jsou akné, či ekzematická kožní onemocnění včetně atopického ekzému. Pozitivně mohou ovlivnit také astma bronchiale a ostatní respirační alergie, opakované kvasinkovité vaginální infekce, nebo pomáhají při únavovém syndromu, migréně apod. Probiota představují jakousi malou armádu bránící váš organismus před nežádoucími vlivy, a proto by ji měl v pohotovosti udržovat každý.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Pavlem Hanzelkou, gastroenterologem a odborným konzultantem společnosti LR Health & Beauty.