Poradíme, jak na prevenci proti kašli!?

nemocVelké střídání teplot, kdy si rtuť teploměru ze dne na den přeskakuje o několik mnohdy i desítek stupňů, představuje pro náš organismus velký nápor. Není tak divu, že jen málokdo se v tomto zimním, jednou mrazivém, jindy zase předjarním, počasí vyhne nepříjemnému, vyčerpávajícímu kašli a z něho plynoucí bolesti v krku. Ten může mít řadu příčin,patří k nim virová onemocnění, chřipka, záněty dýchacích cest, ale i zápal plic či další závažná onemocnění.

Pokud nechcete jen čekat, jestli se vám kašel tentokrát vyhne nebo ne, zaměřte se na prevenci. Prevence je totiž daleko méně náročná a výhodnější než léčba vzniklého kašle. Důležitou prevencí je posilování imunity. Právě díky slabé imunitě totiž bakteriálním a virovým infekcím snadno podlehneme. Zdravá strava bohatá na vitamíny je snad naprostou samozřejmostí, a to nejen v zimě a v období chřipkových epidemií. Čerstvá zelenina a ovoce by měly být součástí našeho jídelníčku celoročně, protože nám poskytují dostatek vitaminu C, který je pro imunitu naprosto klíčový. Vyzkoušet můžete také vitaminové doplňky, které pomohou zvýšit přísun vitaminů.

Nezapomínejte na pitný režim, na aktivní pohyb a dostatek času si dopřejte i na spánek a odpočinek, regenerace je totiž důležitá. Za kašel často může i suchý vzduch v místnosti, obzvláště teď v topné sezoně je vlhkost vzduchu hluboko pod hranicí optimální hodnoty, k lepšímu dýchání přitom stačí použít zvlhčovač.O kouření snad ani nemá cenu se zmiňovat, právě cigaretový kouř je jednou z nejčastějších příčin kašle, proto se pokuste s tímto zlozvykem co nejdříve skoncovat a vyhýbejte se prostředí, kde se kouří.

Pokud prevence selže a kašel vás přece jen dostihne, zkuste vyzkoušet osvědčené babské rady, jako jsou priessnitzovy obklady, sádelné obklady na prsa, horké mléko s karamelem, teplý zázvorový čaj s citronem, vyhýbejte se kofeinovým nápojům. Nebo vyrazte do lékárny pro pastilky, spreje či roztoky, které vám od kašle pomohou a dopřejí klid.