8 tipů, jak nastartovat organismus

Fotka detoxCítíte se unavení, malátní, klíží se vám oči i po kávě a trápí vás pocit nafouklého břicha? Také se vám zhoršila pleť a vlasy a máte kila navíc? To vše a ještě mnoho dalších problémů s sebou nese příchod jara. Po zimě se obvykle necítíme plní energie, tak jak by tomu mělo být, ale spíše naopak – jsme vyčerpaní. Jaro už začalo a právě proto vám přinášíme několik tipů, jak s únavou a vyčerpáním bojovat.

1. Spánek jako podceňovaná nutnost

Všichni víme, že spát bychom měli cca 8 hodin denně. Pro mnoho lidí je to ale dnes problém. Kvůli pracovní vytíženosti, starostem, či problémům se spánkem, spí dnes lidé méně a jejich spánek má horší kvalitu. To se také odráží na fungování organismu a na zdravotním stavu. Dospělí by měli spát každý den přibližně stejnou dobu tj. 6 až 8 hodin a to i v době volna. Školní děti potřebují ke správné funkci organismu 9 až 11 hodin a předškolní děti 9 až 10 hodin v noci a přes den 2 až 3 hodiny. Spánek není jen o počtu naspaných hodin, ale především o jeho kvalitě. Je dobré dodržovat i tzv. spánkovou hygienu.

Chcete-li mít kvalitní spánek, dodržujte tato pravidla:

  1. Nepijte kávu, černý čaj a jiné nápoje s kofeinem minimálně 5 hodin před usnutím.
  2. Vynechte před spaním alkohol a cigarety.
  3. Nekonzumujte večer těžká a tučná jídla.
  4. Necvičte těsně před spánkem.
  5. Vypněte topení – ideální teplota je 18-20 stupňů Celsia.
  6. Alespoň hodinu před usnutím nepoužívejte mobilní telefon, tablet a vypněte televizi. Záření podporuje bdělost, moze zůstává aktivní a nedává pokyn k vyplavení melatoninu, a tudíž vám trvá déle, než usnete. Raději si před spaním čtěte.
  7. Usínejte a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu, a to i o víkendu.

2. Začněte den sklenkou vody

Pitný režim je velmi důležitý a právě proto ráno začněte se sklenicí vlažné vody. Tím nastartujete metabolismus
a povzbudíte tělo k lepšímu fungování. Člověk by měl přijímat 30-40 ml vody na 1 kg hmotnosti. Slazené limonády a nebo ochucené vody nejsou pro organismus vhodné. Nápoje s bublinkami nejsou dobrou volnou díky obsahu oxidu uhličitého. Nepijte velké množství vody najednou, ale pravidelně, po skleničkách. Nezapomeňte: Káva, černý čaj a slazené limonády se do pitného režimu nezapočítávají!

3. Zdravá strava napořád

Když se řekne „očista“, většině lidem se vybaví dieta, hlad a zeleninové či ovocné šťávy. Jenže po „zdravém“ týdnu o hladu najedeme opět na normální režim, kdy si dáme tučné jídlo, hotovky, polotovary, fastfood, pozdní večeři, alkohol atd., a tělo má šok! Zkuste na to jít jinak. Vynechte navždy nezdravá jídla, polotovary, chipsy, jídlo z fast foodu, ale také omezte pečivo a pokud možno vždy vyberte to z žitné mouky. Vždy jde zvolit si zdravou náhradu – např. domácí zeleninové chipsy, 80% čokoláda, domácí pečivo apod. Uvidíte, že už za pár dní se budete cítit lépe a časem to poznáte i na velikosti oblečení.

4. Péče o tělo a ducha

I tělo si zaslouží vaši péči. Zajděte si na celotělový zábal, masáž, do sauny či vířivky. Nejenže to prospěje pokožce, ale také to bude balzám pro duši. V případě, že nemáte mnoho času, vyzkoušejte domácí zábal na vlasy např. z kokosového oleje, domácí peeling pro pleť z ovesné mouky, ale také zábal proti celulitidě z jogurtu, olivového oleje a skořice. Zkuste si z této péče o sebe udělat pravidelný rituál, který si zamilujete.

5. Pohybem k úsměvu

Necítíte se dobře a jste stále unavení a bez nálady? Chybí vám pohyb. Můžete vyzkoušet cvičení doma, ale také lekce jógy nebo hot jógy, ale na škodu není ani pravidelné posilování ve fitness centru, kde si vás pod křídla může vzít kvalifikovaný trenér, který vám pro začátek ukáže co a jak. Dnes máme mnoho možností, jak se zbavit přebytečných „zimních“ kil a přijít na pozitivní myšlenky :-).

6. Dostatek vitamínů

stressÚnava, nemoc, vyčerpání a stres, za to vše může nedostatek vitamínů a živin, které jsou pro tělo důležité. Jistě netoužíte po tom, aby vás skolilo jarní nachlazení. Pak je potřeba začít pestrou stravou bohatou na minerály a vitamíny, ale také celý organismus nakopnout, aby zvládnul jarní teplotní výkyvy na výbornou. „Imunitu dokáže skvěle podpořit vysoko čistý beta glukan (93 %), který je z hlívy ústřičné získávám pomocí technologie mikronizace,“ sděluje Ing. Adrián Doboly ze společnosti Natures, která se věnuje výzkumu imunitního systému a vývoji přírodních prostředků na jeho podporu.

7. Odbourejte cukry

Slazené limonády, čokoládové tyčinky, „zdravé“ müsli tyčinky a mnoho dalších sladkých pochutin sice na chvíli uspokojí naše chuťové buňky, ale jejich pravidelná konzumace zapříčiňuje nemoci a my tloustneme. Když budeme jíst více cukru, říkáme si tělu o více insulinu, namáháme slinivku a celý organismus. Z dlouhodobého hlediska si můžeme způsobit cukrovku, chronickou únavu, obezitu, ale i rakovinu. Zamysleme se proto a podporujme zdravý životní styl už u dětí. Nenechte je zvykat si už od školky na slazené limonády či čokoládové tyčinky.

8. Pobyt na čerstvém vzduchu

Díky sněhu, teplotám okolo nuly, dešti a mnoha dalším faktorům nás z domova jen tak něco nedostane. A právě nedostatečný pobyt na čerstvém vzduchu zapříčiňuje špatnou náladu, nevrlost, nekvalitní spánek nebo sklony k nesprávné funkci metabolismu. Vyjděte si po práci na půl hodiny až hodinu ven nebo prodlužte venčení vašeho čtyřnohého mazlíčka. Ocení to nejen on, ale především vy.

Zdroj fotografií: Shutterstock a Natures