Pitný režim
Pitný režim je pro náš organismus velice důležitý a pro zachování našeho zdraví je dobré udržovat rovnováhu mezi výdejem a příjmem tekutin. Denně vyloučíme asi 2,5 litrů vody a toto množství bychom měli i přijímat. Určitou část ztráty vody získáváme příjmem potravy, ale zbytek, přibližně 1,5 litru je potřeba do těla dodat formou tekutin.
Proč je nutné doplňovat tekutiny?
Odpověď je velice jednoduchá! Protože bychom se vystavovali dehydrataci a ohrožovali své zdraví. Dehydrataci vnímají nejprve mozkové buňky, proto vás může bolet hlava, cítíte se unavená, až malátná, poklesne vaše fyzická i duševní výkonnost a ztrácíte i koncentraci. V případě, že ztratíte tekutiny na úrovni 5 % hmotnosti, hrozí vám přehřátí, oběhové selhání a šok. Mírný, ale však dlouhodobý nedostatek tekutin mnohdy ani nevnímáme, ale do budoucna může vyvolat zdravotní potíže, jako je bolest hlavy, zácpa, porucha funkce ledvin a vznik močových či ledvinových kamenů, dokonce i zánět slepého střeva nebo choroby oběhové soustavy.
Kolik tedy pít?
Kolik byste toho měla vypít záleží na vaší tělesné hmotnosti, věku, množství stravy a její složení, tělesné aktivitě, dle toho jaké máte zaměstnání a také na teplotě a vlhkosti okolí. Denní potřeba je u každého individuální. Dokonce hraje roli o pohlaví. Denní spotřebu lze za běžných podmínek vypočítat. A to tímto způsobem:
0,5 litru na každých započatých 15 kg hmotnosti tedy takto: pokud vezmete jako příklad ženu, která váží 60 kg, denní potřeba by byla 2 litry. ( 60:15 = 4 x 0,5 = 2 litry)
Co se doporučuje pít?
Nejlepší je samozřejmě čistá voda a to přímo z kohoutku. Za vhodné tekutiny lze považovat také vodu ředěnou ovocnou či zeleninovou šťávou, neslazené a ne příliš silné čaje, např. ovocný či zelený. Nejsou úplně ideální středně a silně mineralizované vody. Přílišná konzumace zvyšuje riziko vysokého tlaku, močových, žlučových a ledvinových kamenů, někdy i kloubní choroby. Denní příjem takových minerálek by neměl přesáhnout 0,5 litrů. I perlivé vody bychom neměli pít pravidelně. Vyhýbat byste se měla sladkým limonádám, kolovým nápojům, ochuceným minerálkám, energetickým nápojům, nektarům. Ty obsahují cukry a umělé sladidla. Do pitného režimu se v žádném případě nepočítá káva a alkoholické nápoje.
A kdy pít?
Pijte pravidelně, během celého dne. Dokonce i v případě, že žízeň nepociťujete. Potřebu tekutin upravujte dle aktuální zátěže a potřeby. Začněte tedy od rána, až končete večerem.