Nenechte váš vztah vyhasnout a Valentýn je příležitost!

Ten, kdo je zamilovaný, touží s tou druhou polovičkou strávit celý život. Když se pak něco takového povede a žijí společně, je to sice velké štěstí, ale vyžaduje také víc. Neustále je potřeba na vztahu pracovat a to z obou stran. Dlouhodobé soužití totiž může u mnoha partnerů inklinovat ke stereotypu a do vztahu se může vkrádat nuda. Není vůbec jednoduché zabránit, aby tomu tak nebylo. I vy se nacházíte v této situaci? S partnerem jste dlouho a ráda byste do vašeho vztahu vnesla něco nového? Jak na to, aby bylo vaše soužití i po delší době stále žhavé? Na Valentýna máte příležitost. A poradí vám odbornice na vztahy, sexuolog a psychoterapeutka.

Zažehněte znovu plamen vášně

Po pár letech společného žití mohou mít partneři pocit, že jejich intimní vztah je spíše nutná a nudná rutina. Na počátku vztahu produkují mozky partnerů hormony zamilovanosti v mnohem větším množství, než-li po pár letech a snižuje si tak i sexuální apetit. Když se k tomu přidá stres z práce, z běžných povinností domácnosti, ale třeba i nemoc, všechny tyto faktory vztah ještě oslabují. Ženy, které jsou ve fázi blížícího se přechodu, nemají tolik estrogenu, jeho hladina totiž klesá a snižuje se také rychleji libido. „Při obnově sexuálního života je důležité zaměřit se na spokojenost a příjemný prožitek pro oba partnery. Pro erotické naladění i po mnoha letech soužití se ukazuje užitečné mít neustále společné příjemné prožitky, divadlo, kino, tanec, posezení s přáteli, či jenom společnou večeři mimo domov,“ radí a vysvětluje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Kolan.

Náš Valentýnský tip: Pořiďte si Kámasútru. Když budete v této knize společně listovat, může to být nejen vzrušující, ale i inspirující a zábavné.

ČTĚTE TAKÉ: Nejúspěšnější dárky na Valentýna

Pohlazení vydá za tisíc slov

Když spolu dva chodí či jsou manželé mnoho let, mohou si oba partneři tzv. zevšednět. Prostě si už nejsou tolik vzácní. Každý den je zhruba stejný, na prvním místě je zajištění chodu rodiny a partneři jsou si často lhostejní a neteční. Společně strávených chvilek jen ve dvou je méně, může se vytratit tolerance i pochopení. „Ve své praxi se často u partnerských dvojic setkávám s pocitem, že se stali pro svůj protějšek jen inventářem domácnosti nebo pouhým finančním zdrojem. Z toho může vzniknout dlouhodobá frustrace, jež vyvolává u některých lidí potřebu pozornosti a v některých případech vyústí až v nevěru,“ objasňuje psycholožka Mgr. Jana Březinová. Když však svému partnerovi projevíte, že o něj stále stojíte, že si jej vážíte a je pro vás důležitý, může vám to pomoci v tom, aby váš vztah nevyhasl. Psycholožka Mgr. Jana Březinová ještě dodává: „Nemusí se jednat o velká gesta, což bývá především pro některé muže problém. Postačí i drobné projevování pozornosti, například květina, milá SMSka, pohlazení nebo objetí.“

Náš Valentýnský tip: Zkuste partnera alespoň každý týden mile překvapit. Připravte mu třeba oblíbené jídlo jen tak na večeři nebo mu pošlete zamilovanou SMS.

Společně, ale s mírou

Ať už jste spolu krátce nebo dlouho, pro každou partnerskou dvojici je důležité, abyste trávili čas společně. Výhodou je, když máte společné zájmy a koníčky. A to platí i v případě, pokud máte malé děti. „Společné koníčky mohou pomoci stmelit a udržet vztah v okamžiku, kdy se děti osamostatní a odejdou z domu. Partneři tak mají náplň svého volného času a zabrání se i vzniku syndromu tzv. prázdného hnízda, kterým mohou trpět nejen ženy ale i muži,“ říká Mgr. Martina Horáková, která je specialistkou na vztahovou problematiku ze seznamovacího portálu Leyter.com. Mějte však na paměti, že se nic nemá přehánět a je potřeba, aby měl partner i určitou volnost, tedy mohl trávit nějaký čas sám. Třeba s přáteli, cvičením či návštěvou kadeřníka, kde se můžete odreagovat. Určitě se pak na sebe budete těšit.

Náš Valentýnský tip: Naplánujte si alespoň na jeden víkend v měsíci společnou aktivitu. Např. si zajděte do vířivky, do kina na nějaký pěkný film, na večeři do restaurace nebo na masáž ve dvou.