Náhled pod pokličku nejoblíbenější hračce dětí – LEGO stavebnicím

lego-friends-41098-andrejin-stanek-pro-turistyZnačka LEGO, zabývající se zhotovením stavebnic nemá ve svém oboru konkurenci. Jedná se o nejvíce distribuovanou stavebnici ve všech zemích světa. Vznik společnosti se datuje k roku 1932, kdy si dánský truhlář Ole Kirk Christiansen vybudoval firmu na výrobu žebříků, žehlicích prken a dřevěných hraček. Spojením dvou dánských slov „leg“ (hrát si) a „godt“ (dobře) vytvořil krátký a úderný název, jenž se každému snadno dostal do povědomí a jenž by se dal do češtiny přeložit jako „hrát si dobře“. V roce 1947 se LEGO navždy rozloučilo s dřevěnými kostkami a začalo vyrábět z plastu.

Za velmi zajímavý fakt v souvislosti s legem je pokládáno to, že Ole Kirk Christiansen nevymyslel spojovací kostky, inspiraci k nim nalezl u Brita Hillaryho Fishera Page a jeho „Kiddicraftových kostek“. Když pak Page spáchal sebevraždu kvůli obchodním problémům, Christiansen odkoupil práva na jeho kostky, což nastartovalo expanzi do dalších evropských měst, USA a Libanonu.

Málokomu unikl fakt, že LEGO patří k nejoblíbenějším hračkám napříč generacemi, ale už jste někdy přemýšleli, kolik kostek společnost za svoji více než 80letou existenci vytvořila? Statistiky uvádí, že došlo k překročení magického čísla 600 miliard kostek, což vychází 85 kostek v přepočtu na hlavu každého obyvatele planety. V roce 1978 se začaly do lega přidávat i postavičky podle tematického zaměření stavebnice, celkem jich z továren vzešlo na 4 miliardy. Zatím tedy nedokáží konkurovat počtu obyvatel planety, ale kdo ví, za pár let třeba překonají lego postavičkyi lidskou populaci. Nejdražší figurky byly vyrobeny v roce 2007 z 14karátového zlata k příležitosti 30letého výročí premiéry čtvrté epizody série Star Wars. Jednalo se o figurky robota C3PO v počtu 10 tisíc kusů, které byly náhodně přidány do stavebnic se Star Wars tematikou. Tematické zaměření není u lega žádnou výjimkou, najít můžete sety se Supermanem, Batmanem a dalšími hrdiny z populárních filmů.

Sběratelským kouskem jsou nejen samotné stavebnice, ale i jejich obaly a krabice, jejichž první verzi vyrobil v roce 1959 profesionální fotograf Helge Torpe. Pro děti od 2 do 5 let je vhodné zvolit Duplo stavebnici, ta má dvojnásobně větší kostky než klasické lego, nemusíte se tedy bát, že by došlo ke vdechnutí dítětem. Zároveň je ale stavebnice kompatibilní s menšími lego kostkami, nebude proto pro vaši ratolest problém ji zkombinovat v pozdějším věku s klasickým legem. Navštivte Ráj hračky, který se může pyšnit širokým sortimentem hraček pro všechny věkové kategorie, zde si zaručeně vybere každý milovník těchto kouzelných stavebnic.