Načerpejte inspiraci: Velikonoční a jarní dekorace do bytu

obilíDruhým nejoblíbenějším svátkem v roce jsou Velikonoce, které jsou jednak spojeny s křesťanskou tématikou, ale pro pohany jsou od pradávna svátkem, který představuje vítání jara. Jelikož jsou Velikonoce za dveřmi, pusťte si je dovnitř také. Některé z nás se na ně již možná připravují. Stejně jako před Vánoci se pouštíme do velkého úklidu a snažíme si byt vyzdobit nějakými jarními a velikonočními dekoracemi. Pro ty z vás, které hledají inspiraci, jaké dekorace si připravit na ty letošní Velikonoce, máme hned několik tipů.

Velikonoční dekorace a jak na ně?

Velikonoční dekorace mohou mít různou podobu, ať už tradiční, moderní nebo zcela jinou, prostě po vašem. Pokud se ohlédneme za tradičními dekoracemi, ty jsou spojovány hned s několika symboly. Těmi jsou např. zajíčci, beránci, vajíčka, pomlázky, proutí, peříčka, obilí apod. I ty však lze realizovat tak, aby se dekorace hodila do moderního bytu. Abyste si vytvořila tu správou velikonoční dekoraci, měla byste se řídit jednoduchým pravidlem. Konečný výsledek by měl být jarní, barevný, optimistický, mladý a svěží.

Košíček můžete postavit kamkoli - hyacint a zelená barva symbolizuje jaro, pírka zase velikonoce
Košíček můžete postavit kamkoli – hyacint a zelená barva symbolizuje jaro, pírka zase Velikonoce.
Dekorace na stůl - oranžová a zelená barva jsou veselé, vajíčka jsou spojená s Velikonocemi a tulipány s jarem. Proutěné koule a šifon vytváří konečný dojem.
Dekorace na stůl – oranžová a zelená barva jsou veselé, vajíčka jsou spojená s Velikonocemi a tulipány s jarem. Proutěné koule a šifon vytváří konečný dojem.
Dekorace z proutěného základu ve tvaru ptaččího hnízda zdobená kuřátky, vajíčky, zlatým deštěm, což vše vyjadřuje jaro.
Dekorace z proutěného základu ve tvaru ptaččího hnízda zdobená kuřátky, vajíčky, zlatým deštěm, což vše vyjadřuje jaro.
Obilí rovněž patří k jaru a Velikonocích. Zasaďte si jej do ošatky nebo do misky pod květináč. Obilí poté ozdobte dle libosti, vajíčky, kuřátky, peříčky...
Obilí rovněž patří k jaru a Velikonocích. Zasaďte si jej do ošatky nebo do misky pod květináč. Obilí poté ozdobte dle libosti vajíčky, kuřátky, peříčky…
A co si do domu pustit zajíčky? Ne však živé, ale třeba tyto, jež můžete vidět na fotografii. Se zajíčky bude doma hned veseleji.
A co si do domu pustit zajíčky? Ne však živé, ale třeba tyto, jež můžete vidět na fotografii. Se zajíčky bude doma hned veseleji.

Vajíčka vám nesmí chybět

Co by to byly za Velikonoce bez malovaných vajíček. Jestliže jste zručná, můžete se pustit do malování vajec sama. Technik je hned několik, stačí si vybrat tu, kterou zvládnete. Jsou totiž různě obtížné a s mnohými je potřeba mít zkušenosti. Asi nejoblíbenější je malování vajíček voskem. K tomu vám mohou posloužit obyčejné voskovky, které si rozpustíte nad svíčkou. Já osobně k tomu používám nějaký malý vršek, který neshoří – třeba od pálenky. Ten umístím do vodní lázně v aroma lampě. Počkám, až se voskovka teplou vodou rozpustí. Ještě si připravím tužku, do které zabiji špendlík. Hlavičku pak namáčím do vosku a rychlých tahem maluji ornamenty na vajíčko. Pozor, vosk musí být horký, aby vám malování šlo. Chce to sice taky zručnost a cvik, ale vše se dá natrénovat. A pokud si přece jen netroufáte na kteroukoli techniku, dnes si můžete nádherně zdobená vajíčka zakoupit.

Vajíčka malovaná voskem z obyčejných voskovek vypadjí krásně
Vajíčka malovaná voskem z obyčejných voskovek vypadjí krásně.

Velikonoční beránek, zajíček či jiné zvířátko

Na velikonočním stole se bude krásně vyjímat např. velikonoční beránek, kterého si klidně můžete úpéci sama. Navíc si na něm pochutná celá rodina. Recept na velikonočního beránka jsme vám již přinesli. Můžete jej nalézt zde: http://woman-in.cz/velikonocni-beranek/. A když se vám do pečení nechce, není problém si jej objednat u cukráře nebo pořídit v obchodě.

Velikonoční beránek na stůl i na chuť.
Velikonoční beránek na stůl i na chuť.

Živé květy jsou jedinečné

Anebo to můžete zkusit udělat úplně jinak. Jaro lze přivítat i bohatou kyticí jarních květů. Taková kytice bude nejen velikonoční, ale i jarní dekorací, která vám osvěží o ovoní byt neskutečným způsobem.

Živá kytice z tulipánů bude slušet každému stolu.
Živá kytice z tulipánů bude slušet každému stolu.

Jakým velikonočním dekoracím dáváte přednost vy? A už si to doma zdobíte? Podělte se s námi o vaše tipy…