Krabičková dieta – jak vybrat toho správného dodavatele?

Novodobým fenoménem mezi stravovacími návyky je krabičková dieta. V posledních letech si ji oblíbili tisíce Čechů a podle nejnovějších odhadů by mohli Češi letos za krabičkovou dietu utratit až miliardu Kč. Je populární rovněž u celebrit, které se chlubí veřejnosti, kolikže díky krabičkám dokázaly zhubnout. Není divu, že si tato dieta získala oblibu u široké veřejnosti. Naučí své uživatele dodržovat správný stravovací režim i velikost porcí. Těm, co se snaží zhubnout, se to při krabičkové dietě ve valné většině i povede.

Co je vlastně krabičková dieta?

Mnohé z vás jste již určitě o krabičkové dietě slyšely a víte, co znamená. Proto se jen okrajově zmíníme, neboť některým nemusí být zcela jasné, co za touto dietou stojí. Princip krabičkové diety spočívá v pravidelném přísunu kvalitních potravin, jež jsou bohaté na živiny, minerály a vitamíny. To znamená jíst 5 krát denně pestrou, čerstvou a nízkokalorickou stravu. Krabičková dieta se balí do krabiček, a ty jsou klientům doručovány buď domů nebo do zaměstnání. Tato dieta je ideální pro ty, co chtějí redukovat váhu, ale zároveň nemají moc času o tom přemýšlet. Pokud je součástí vašeho životního stylu zdravá strava, pak i pro vás může být zajímavé stravovat se podle zásad krabičkové diety.

Dodavatelé krabičkových diet

U nás funguje víc než desítka firem, které krabičkovou dietu připravují a distribuují svým klientům přímo domů. Asi polovina jich působí v našem hlavním městě. Neustále takových firem přibývá a pokud i vy byste chtěla tuto dietu zkusit, může být těžké se zorientovat, u koho si krabičkovou dietu objednat. Krabičkové diety od různých dodavatelů se totiž mohou v mnohém lišit. Jestliže je v místě vašeho bydliště či v jeho blízkosti pouze jedna firma specializující se na krabičkovou dietu, pak si nemůžete příliš vybírat, ale pokud jich je více, pak byste se měla zajímat, jak se mezi sebou dodavatelé liší.

Rozdíly mezi dodavateli

Dovoz

Někteří dodavatelé krabičkové diety vám doručí porci každý den. Díky tomu je jídlo čerstvé, ale často také dražší. Jiní poskytují dovoz pouze v pracovní dny a někteří třeba jednou týdně. Obvykle si můžete porce vyzvednout osobně, čímž je možné dost ušetřit. Odlišné mohou být také časy dovozů i časy a místa, kde je možné si krabičkovou dietu vyzvedávat. Dobré je, když firma umožňuje osobní odběr, ideálně třeba i na více místech.

Počet dní

Další odlišnost může tvořit počet dní. Některé firmy vám přichystají menu na každý den v týdnu, další třeba jen na šest a jeden den si necháte volný. Často si nechávají klienti dovážet krabičkovou dietu 5 dní v týdnu, třeba do práce a o víkendu nikoliv, neboť si sami vaří doma pro rodinu.

Způsob podávání

Jednotlivé porce jsou převážně chlazené a vy si je jen ohřejete v mikrovlnné troubě. Některá menu jsou však mražená, např. v případě týdenní distribuce.

Individuální požadavky

Pakliže máte nějakou alergii nebo některé potraviny nejíte, pak je nutné to firmě sdělit. Některé firmy na vaše požadavky ihned zareagují a budou vám dodávat pouze jídla, která smíte či chcete jíst. Počítejte však s tím, že za úpravy jídelníčku si musíte někdy připlatit.

Suroviny

Zajímejte se, z jakých surovin firmy jídla připravují. Základem je čerstvost a kvalita. Krabičky by měly být opatřeny štítkem, na kterém si můžete přečíst, o jaké jídlo se jedná a z jakých potravin bylo vyrobeno. Často se totiž můžete setkat s tím, že na krabičce vůbec nic není a vy vlastně ani nevíte, co jíte.

Cena

Cena hraje jistě důležitou roli, ale neměla by být rozhodujícím kritériem. Zjistěte si od firmy dostatek informací. Můžete se totiž setkat s takovými, kteří zohledňují pouze redukční efekt a je jim v podstatě jedno, jaký dopad mají jimi připravené porce na zdraví. Snaží se také ušetřit na kvalitě, nutriční hodnotě i na samotných potravinách. Vám sice následně nabídnou dobrou cenu, ale na úkor čeho?

Spolupráce s výživovým poradcem

Obraťte se na firmu, která spolupracuje s nutričním či výživovým poradcem. Ten si vás osobně pozve, zváží vás, změří, zjistí vaše hodnoty a navrhne vhodný program stravování. Výživový poradce se podílí na tvorbě jídelníčku a máte jistotu, že jídlo, které dostáváte je opravdu takové, jak má být.

Konkrétní příklad:

Abyste si mohli lépe představit, jak to třeba u některé z firem funguje, jako příklad jsme vybrali produkt www.kvalitnidieta.cz od společnosti 5DM.cz, s.r.o. Jedná se o firmu, která působí v Praze. Krabičkovou dietu dováží 5 krát týdně. Na daný den dostanete 5 vyvážených porcí, jež jsou připraveny z kvalitních, čerstvých potravin. Mají speciální nutriční programy pro ženy, muže a další nabídky. Vám ženám připraví porce o energetickém příjmu 5000-6000 kJ (při těchto hodnotách ženy hubnou) s doporučeným poměrem základních živin při redukčním režimu. Z celkového příjmu energie budou činit 30 % bílkoviny, 40 % sacharidy a 30 % tuky. Pro některé zájemce mohou připravit pouze obědy a večeře. Pokud nemáte zájem o dovoz, krabičky si můžete osobně vyzvednout ve dvou odběrných místech – Restaurant U Dobré myšlenky na ulici Podskalská 366/27 v Praha 2 – Nové Město nebo v Cycling & Fitness na ulici Velehradská 1411/20 na Praha 3 – Vinohrady. Tato společnost spolupracuje s profesionální nutriční terapeutkou a nabídne vám účinný program. V případě zájmu vám poskytnou nutriční poradenství.

Zdroj ilustrační fotografie: www.kvalitnidieta.cz