Kdy podstoupit estetickou operaci?

Pokud zvažujete, že podstoupíte estetickou operaci, jistě přemýšlíte nad tím, ve kterém ročním období na operaci jít. Lékaři preferují spíše měsíce v roce, které jsou chladnější, tedy podzim a zimu, ale i samotné léto může přinést řadu výhod.

Proč se nedoporučuje léto?

Dá se říci, že na klinikách plastické chirurgie se prováděné operace příliš nemění, pokud zohledníme roční období. Pro některé operace však nejsou teplé měsíce roku úplně ideální a lékaři je nedoporučují. Proč? Vzhledem k tomu, že je větší teplo a ze slunce musíme snášet sluneční záření, to klade na operovaného vyšší nároky než v jiném ročním období. V horkých dnech se tolik nehojí rány, také se potíme, což může způsobit podráždění a pokud se operovaná partie dostatečně neochrání, vlivem slunce mohou jizvy zhnědnout, dostaví se tzv. hyperpigmentace.

„Hyperpigmentace způsobené nedostatečnou ochranou před sluncem se mohou objevit na jakékoli operované části těla, ale tohoto problému se nejvíc obáváme zejména na obličeji,“ vysvětluje MUDr. Dušan Záruba, který je primářem Ústavu estetické medicíny.

Co se může operovat na jaře a v létě?

Není však zcela vyloučeno, že se na operace na jaře a v létě nemůže. Mudr. Dušan Záruba také upřesnil, že na jaře a v létě je vhodnější podstoupit operace v obličeji, které se speciálním způsobem operují, a to tak, že nedochází ke vzniku vnějších jizev. Za takové operace lze považovat operace nosu, protože ta se provádí nosními dírkami nebo brada, neboť operace probíhá z dutiny ústní. Eventuálně je možné provést operaci čela endoskopicky. Jizvy jsou totiž malého rozsahu, přibližně 1,5 cm a navíc jsou umístěny ve vlasech, takže nejsou vidět. Jenže vždy musíte počítat s tím, že v teplejším počasí otoky po operaci ustupují pomaleji. Proto se doba rekonvalescence může prodloužit.

Výhody počasí na podzim a v zimě

Pro většinu estetických operací je lepší podzim a zima. Na operace na obličeji se doporučuje spíše jaro – podzim. Zima také není úplně ideální, protože v zimě nelze chránit obličej před mrazem. Vysvětlení, proč je podzim a zima vhodnější je snadné. V tomto období je menší intenzita slunečního záření. Nosí se oblečení, které zakryje ruce, nohy apod. takže případně i otoky a jizvy po operaci. Zakrývá tedy místa, jak přes sluncem, tak i před pohledy okolí. Často je potřeba nosit elastické prádlo, které na podzim a v zimě neobtěžuje, v létě by vám bylo horko. Stejně tak obvazy. Rány se lépe hojí. Když se provede operace na podzim nebo v zimě, uplyne dost času do příštího léta, takže se vám jizvy a rány pěkně zahojí a nepodstupujete riziko hyperpigmentace.

Více na: www.uem.cz – Ústav estetické medicíny

Zdroj fotografie: Guideline s.r.o.