Jak z prospěšných látek vytěžit pro tělo maximum? Zvýšením jejich vstřebatelnosti
Dbáte na správnou výživu a zajímáte se o složení potravin? To je dobře. Je však třeba mít na paměti, že ne v každé podobě dokáže lidský organismus jednotlivé látky plně využít. Záleží zejména na jejich vstřebatelnosti a biologické dostupnosti. Proto se v dnešním článku zaměříme právě na vstřebatelnost prospěšných látek a poradíme vám, jak z nich vytěžit maximum.
Biologická dostupnost – co to je?
Vliv dané látky na organismus vyjadřuje údaj nazývaný biologická dostupnost, který říká, kolik látky je organismem opravdu využito, tedy kolik látky se opravdu dostane na místo účinku. Důležitou roli hraje vstřebatelnost látky. Nevstřebatelný podíl může být někdy značně významný. Nízká biologická dostupnost se dlouhou dobu týkala například polyfenolů, které jsou významnými antioxidanty, a které by mohly mít významný vliv pro pacienty trpící diabetem a neuropatickou bolestí.
Tři důležité polyfenoly
Kurkumin, resveratrol a mangiferin – právě tyto tři polyfenoly jsou pro pacienty s neuropatickou bolestí zajímavé. Ještě nedávno se kurkumin téměř nepoužíval, mangiferin na českém trhu nebyl dostupný vůbec. Resveratrol je užívaný poměrně hojně, spíše ale v indikaci menopauzy a prevence aterosklerózy. Zásadní problém až do nedávna spočíval právě v nízké biologické dostupnosti těchto látek. O tom, že by mohly hrát významnější roli v problematice neuropatické bolesti, se začíná diskutovat právě v souvislosti s razantním vylepšením jejich vstřebatelnosti.
Dnes však již odborníci vědí, jak biologickou dostupnost polyfenolů zvyšovat. Zjistili, že přidáním speciálních látek – lecitinu a piperinu – se podařilo mnohonásobně zvýšit vstřebatelnost polyfenolů a zpomalit jejich odbourávání. Své výsledky přinášejí i první klinické studie. Těchto poznatků využívá např. český produkt Neuritogen.
Neuropatická bolest – o co se jedná?
Jedná se o bolest pramenící z poškození periferní nebo centrální části nervového systému. Významnou roli při vzniku diabetické neuropatie hraje právě u diabetiků opakovaná dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. Neuropatická bolest mívá noční maxima a záchvatovitý charakter, může být ostrá až palčivá. Přestože existují speciální léky na tišení neuropatické bolesti (například účinné látky pregabalin, gabapentin), stále není dosahováno 100% úspěšnosti léčby. “U pacientů s neuropatickou bolestí trvající déle jak rok, je léčba velmi nejistá a úlevu o 30 % bereme jako velký úspěch,” říká MUDr. Marek Hakl, PhD., vedoucí centra léčby bolesti z Fakultní nemocnice U svaté Anny.
A právě pro diabetiky a další pacienty trpící neuropatickou bolestí může usnadněné vstřebávání polyfenolů otevírat nové možnosti přístupu k neuropatické bolesti. Svou roli mohou hrát polyfenoly s vylepšenou vstřebatelností také jako prevence neuropatické bolesti u nově diagnostikovaných diabetiků.