Jak vybrat matraci pro děti?

dětské matraceKaždý rodič chce pro své dítě to nejlepší a to by mělo platit i v případě výběru matrace do dětské postýlky. Věnujte tedy nákup dětské matrace náležitou pozornost, neboť i během spánku se vaše dítě vyvíjí a je potřeba jeho tělíčku poskytnou potřebou oporu. Dětské matrace se od těch pro dospělé liší a rozdílné požadavky jsou i v průběhu růstu dítěte. Pakliže pro své dítko vybíráte matraci poprvé, následující naše rady vám jistě přijdou vhod.

1. Tuhost dětské matrace

V prvé řadě je potřeba se zaměřit na tuhost matrace. Pro děti je důležité, aby měla matrace pevnější konstrukci. To znamená, že by měla být tvrdší, případě může být středně tvrdá. A to z toho důvodu, že tvrdá matrace poskytne dítěti optimální oporu a zajistí ideální vývoj páteře. Dětská páteř vyžaduje stále podepření a to tvrdé matrace zajistí. Pokud byste pořídili matraci měkkou, hroz riziko růstových deformací nebo skoliózy páteře.

2. Velikost dětské matrace

Dětské matrace se liší i velikostí. Standardně se do dětských postýlek vyrábí matrace o rozměrech 60 x 120 cm a 70 x 140 cm. U velikosti matrace je důležité to, aby vyplnila celou plochu postýlky, aby se náhodou nestalo, že by si vaše dítě zaklínilo do volného prostoru kolem matrace ruku nebo bohu, což je nebezpečné.

3. Materiál dětské matrace

Při výběru dětské matrace jistě budete váhat nad tím, jak zvolit materiál. Máte následující možnosti:

  • Pěnová matrace – jedná se o klasické a nejlevnější řešení. Moderní pěnové matrace jsou tvořeny z PUR pěny, případně je PUR pěna zkombinována s jiným materiálem, také na bázi pěny např. s RE pěnu či studenou pěnou. Pěnová dětská matrace musí být tvrdá.
Dětská matrace Baby z PUR pěny
Dětská matrace Baby z PUR pěny
  • Kokosová matrace – kokosová matrace se řadí mezi ty tvrdší a vyrábí se z propletených kokosových vláken, ze kterých se vytvoří pevná deska. Může vám na první pocit připadat až moc nepohodlná, nicméně pro děti je velmi vhodná a poskytne ideální oporu. Kokosové matrace mají dlouhou životnost a výhodou je to, že jsou antibakteriální a hypoalergenní.
Dětská matrace Baby BIO KOKOS tvořená z ovčí vlny a kokos-latexové desky.
Dětská matrace Baby BIO KOKOS tvořená z ovčí vlny a kokos-latexové desky.
  • Viscoelastická matrace – na výrobu této matrace se využívá líná pěna (viscoelastická), opět se může zkombinovat třeba ze studenou pěnu. Typické pro tuto matraci je fakt, že líná pěna reaguje na tělesnou teplotu a dokáže kopírovat tělo. Tam, kde se zatíží tělem, tak zahřátím matrace změkne, tudíž má velmi dobré ortopedické vlastnosti. Viscoelastická pěna je navíc i velice prodyšná a tvarově stálá.
Dětská matrace Baby VISCO ze studené a líné pěny.
Dětská matrace Baby VISCO ze studené a líné pěny.
  • Latexová matrace – latexové matrace jsou sice dražší, ale patří se k těm nejkvalitnějším. Latex je přírodní materiál, který je značně pružný a po stlačení se vrátí do původního tvaru. Latexové matrace mohou být ze 100 % latexu, případně umělého v kombinaci s jinými materiál. Latexová pěna se řadí k těm středně tvrdým a dětskému tělíčku se dokáže dobře přizpůsobit.
Dětská matrace Baby LATEX z pěny a 2 cm vrstvy 100 % pěny z přírodního latexu.
Dětská matrace Baby LATEX z pěny a 2 cm vrstvy 100 % pěny z přírodního latexu.
  • Matrace Biotex – matraci z Biotexu můžete naleznout u některých výrobců. Biotex je speciální kombinace pěny a netkané textilie s ovčí vlnou. Vyznačuje se bezkonkurenční vzdušností, ideálně tedy váže vlhkost a umí seji rychle zbavit. Dětská matrace z biotex materiálu má také dobré mechanické a anatomické vlastnosti. Pro děti je tento materiál velmi vhodný a navíc se dá recyklovat a nezatěžuje tak životní prostředí.
Dětská matrace Baby BIOTEX z pěny a netkané textilie s kombinací ovčí vlny - biotex.
Dětská matrace Baby BIOTEX z pěny a netkané textilie s kombinací ovčí vlny – biotex.

 

Co je ještě důležité pro dětské matrace?

U dětských matrací se klade důraz také na správné odvětrávání a dostatečný přístup vzduchu. Důvodem je odvod vlhkosti, protože dítě se může pomočit, slintá apod. U dětské matrace je tedy důležitá celková hygiena lůžka. Dětské matrace jsou tedy obyvkle speciálně upraveny nebo jsou opatřeny vhodnými pěnami, jež disponují velkými póry a správnou strukturou buněk. Dětské matrace by také neměli být zónové, jak tomu často bývá u matrací pro dospělé. Celistvá plocha je tedy pro dětské matrace ideální, protože dítě ještě není schopné si najít tu správnou polohu.

Až budete pro své dítko pořizovat matraci, vybírejte kvalitní výrobky, které může nabídnout kupříkladu e-shop Matrace Grossmann, jež má ve své nabídce několik speciálních dětských matrací za dobrou cenu. Jistě zde pořídíte takovou matraci, která bude pro vaši ratolest za nejlepší. Navštívit můžete případně showroom v Ostravě nebo Opavě, kde vám ohledně výběru dětské matrace poradí a doporučí případné vhodné matrace.