Jak správně pečovat o plavky, aby vám vydržely?
Ač to zatím venku na koupání moc není, některé z vás již možná kontrolovaly sbírku svých plavek a připravuji se na novou sezónu. Ta začne co nevidět a v podstatě už nyní mnozí odlétají do teplých krajin za sluníčkem a mořem, kde se bez plavek snad nikdo, kromě nadšenců „nahé módy“, neobejde. Po probírání se vašimi plavkami jste však zjistila, že ani v jedněch se už vyjít na veřejnost nedá? Jsou vytahané, barvy vybledlé a rozhodně již nejsou tak úžasné a trendové, jak tomu bylo loni? O to více vás mrzí, že jste si pořídila plavky, které jste si tolik zamilovala a teď vám jsou na nic?
Životnost plavek
Určitě to mnohé z vás moc dobře znají, když po zimě vytáhnou své plavky, ale ty jsou vyšisované a bez požadovaného tvaru. Plavky toho musí vydržet docela dost – slaná voda u moře, chlorovaná voda v bazénech a pořádná dávka slunečního záření. Tyto faktory mají na životnost plavek velký vliv. Dámské plavky trpí nejen výše zmíněným, ale jejich životnost ovlivníte i pravidelnou péčí. Trendy na plavky 2014 jsou již dávno známé a nové kolekce v prodeji. Pakliže si na tuto sezónu budete kupovat plavky nové a po zjištění, že to bude zřejmě třeba, naučte se, jak o vaše plavky pečovat, ať vám vydrží déle, než jeden rok. Ač určitě víte, že nic není nesmrtelné, poradíme vám pár ověřených tipů a triků.
Správná péče o plavky
1. Po pořízení nových plavek je dobré plavky ještě před prvním použitím přeprat. A to i z hygienických důvodů. Použijte vodu vlažnou. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí od 30 do 40 °C. Můžete rovněž použít mýdlo, ale ideálně s neutrálním pH.
2. Perte ručně a to jak dvoudílné, tak jednodílné plavky. Nicméně sem tam není na škodu hodit je do pračky na nízkou teplotu (takovou jakou uvádí výrobce) a zvolit šetrný program. Jemné vyprání může odstranit lépe zbytky písku, přípravků, jako jsou opalovací krémy i pot.
3. Jakmile se vrátíte od moře či z bazénu, po každém koupání dámské plavky opět properte ve vlažné vodě. Je třeba, aby se z nich odstranil chlór či sůl.
4. Když budete plavky prát, nepoužívejte aviváž. Aviváž rozleptává vlákna, rovněž snižuje elastičnost i tloušťku materiálu. Plavky poté již nejsou tolik pružné a řídnou.
5. Při praní plavky moc nekruťte nebo nenatahujte.
6. Plavky nenechávejte dlouho mokré třeba v tašce, igelitovém sáčku či v něčem podobném. Obvykle jsou zmuchlané a mohl by se poškodit jejich tvar.
7. Buďte zvláště obezřetná při manipulaci a praní s plavkami, jež disponují vyztuženými bezešvými košíčky. Dejte pozor, aby se košíčky nepřelomily, třeba při ždímání, přepravě v tašce i obecně u skladování. Při špatném zacházení se mohou košíčky jakoby zvrásnit a už jsou napořád znehodnoceny.
8. U opalování si nenatírejte opalovací krémy a oleje i na plavky. Snažte se tomu vyhnout. Některé z nich lze velice složitě odstranit, dokonce někdy vůbec, což může ovlivnit, respektivě změnit barevnost plavek.
9. Plavky nemají obecně rády vysoké teploty. Nedoporučuje se je sušit v sušičce nebo na prudkém slunci. V žádném případě je nežehlete.
10. Jestliže milujete vodní atrakce, tobogany, skluzavky a další podobnou zábavu, vybírejte si dámské plavky hladké. Ozdoby a dekorativní prvky se třením poničí, mohou se utrhnout. Důležitá je i kvalita materiálu.
11. Doporučuje se plavky během jednoho dne u vody střídat. To znamená, že byste měla mít plavky dvoje. Je to lepší jednak z hygienického hlediska, ale také proto, že některé části plavek mohou být u určitých partií celý den mokré. A to není dobré, jak pro plavky, tak pro vás samotné.
Tak co? Přišly vám dnešní naše rady vhod? Staráte se o své plavky správně? Jak dlouho vám průměrně vydrží ty vaše? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.
Zdroj fotografie: stockxpert.com