Jak se vyhnout chřipce a nachlazení?

I letos zima nakonec přece jen přišla a aktuálně panují pořádné mrazy, které u nás nebývají tak časté. Vzhledem k tomu, že se ochladilo, je sychravo, fouká studený vítr, spoustu lidí toto počasí položilo a zkolila je chřipka, případně jiný druh nachlazení. Chřipková epidemie vypukla naplno. Hrozíte se, ať se také nenakazíte? Co můžeme dělat pro to, abyste nemoci zdárně odolali? Přinášíme několik rad a doporučení, které stojí za to dodržovat.

Důležitá je prevence

Podobně jako u jiných nemocí je důležité zaměřit se především na příčiny a rovněž na možnosti, jak jim předcházet. V dnešní době je nicméně mnohem populárnější odstraňovat až následky, ale nevěnujeme se tomu, jak se lze nemoci vyhnout a předejít jí. Ačkoliv je chřipka poměrně běžnou chorobou a obyčejně nemá příliš komplikovaný průběh, vždy tomu tak být nemusí. V tomto případě záleží na věku i životním stylu daného jedince. Sice existují faktory, které neovlivníme, ale na onemocnění mají vliv i ty dopady, které závisí na nás. Jedná se zejména o stravu, dostatek pohybu, spánku a dodržování dalších zásad zdravého životního stylu.

Co dělat správně?

Abyste snížili riziko onemocnění chřipkou, držte se následujících doporučení.

STOP kouření a alkoholu!

Omezte kouření a pití alkoholu. Ideálně úplně přestaňte. Toto doporučení se týká obecně zdravého životního stylu.

Spánek a relax

Dostatečně spěte a odpočívejte. Při delším spánku budete nejenže kvalitně odpočatí, ale také se postupně snižují hladiny stresových hormonů, jež značně ovlivňují imunitní systém.

Aktivní odpočinek

Odpočívejte také aktivně. Dopřejte si dlouhou procházku v přírodě, po které je ideální zajít do sauny.

Pitný režim

Pijte dostatek vody. Ze 60 % se naše tělo skládá z vody a voda náš organismus čistí, hydratuje a vyplavuje z těla toxické látky a jedy. Dostatek tekutin je základ. Samozřejmě máme na mysli pití čisté vody, 100% šťáv a případně bylinkových čajů.

Mytí rukou

Myjte si ruce. Toto slýcháváme už od dětství, kdy nám rodiče stále tuto poučku opakovali. Kolem nás je spousta nemocných lidí. Myjte si ruce vždy, kdy je to možné nebo si pořiďte dezinfekční gel na ruce v drogerii.

Správná strava

Pomozte si rovněž správnou stravou. Každý den naše tělo potřebuje dostatek živin, minerálů a vitamínů obsažených ve stravě. A právě tuto činnost lze upravit tak, abyste se vyhnuli chřipce. Dopřejte si pořádnou dávku čerstvého ovoce a zeleniny. Každý pokrm je možné doplnit třeba malým salátem, případně si jej můžete připravit salát jako hlavní jídlo. Důležitý je vitamin C, který je obsažen např. v citrusových plodech. Jezte je samostatně, vymačkejte si z nich šťávu, až si budete dávat čaj, přidejte si do něj citron. Čaj doporučujeme rovněž šípkový, protože právě šípek obsahuje velké množství vitaminu C. Ovšem i další čerstvé ovoce a zelenina má vcelku vysoký obsah tohoto vitaminu a navíc obsahují i další látky, které vám pomůžou chřipce předejít.