Jak naplánovat tu NEJ svatbu?

Požádal vás přítel o ruku a chystáte svatbu? Pro někoho je svatba tím nejkrásnějším dnem v životě, pro druhého pouhá formalita. Jestliže však patříte mezi ty ženy, které chtějí mít svatbu jako z pohádky, je potřeba ji důkladně naplánovat. Přípravy svatby by měly začít s několikaměsíčním předstihem, ideálně i rok dopředu. Nejprve je třeba stanovit datum svatby a vše směřovat k tomuto dni. Promyslete si vše do posledního detailu, stanovte si, co od svatby očekáváte a jak byste si ji přála. Aby vám šlo plánování snáze, připravili jsme pro vás speciální svatební manuál, který by vám měl poskytnou rady, na co nezapomenout.

Rezervace svatebního obřadu

Jestliže znáte datum svatby, je potřeba zarezervovat místo, kde se chcete vzít. Některá místa jsou obsazená i několik let dopředu, takže čím dříve se poptáte, tím lépe. Zvolit můžete kostel, obřadní síň, zámek i méně tradiční místa. Fantazii se meze nekladou a můžete se vdávat klidně i pod vodou.

Počet hostů

Abyste mohli zajistit hostinu a další potřebné náležitosti, je nutné znát přesný počet hostů. Sepište si tedy, kdo všechno se vaší svatby zúčastní a koho chcete mít její součástí. Ideální je vzít papír a tužku a začít psát seznam.

Rezervace hostiny

Po obřadu je tradicí pozvat hosty na svatební hostinu. I zde je třeba zarezervovat místo, ať už je to restaurace či jiný prostor. Ten se vybírá zpravidla dle počtu hostů. Pokud jich budete mít např. 70, jen stěží je možné zajistit hostinu v místnosti, kde se vás vejde jen 50. Proto místo vybírejte v závislosti na počtu hostů s dostatečným prostorem pro taneční parket a zábavu. Potřebné náležitosti ohledně hostiny, jako je menu, výzdoba apod. lze sdělit později, např. 14 dní před svatbou. Samozřejmě si poté připravte, z čeho by se mělo menu skládat, jak si představujete výzdobu, uspořádání stolů, zasedací pořádek a další.

Svatební oznámení

Snad všichni nastávající novomanželé se těší na své svatební oznámení. Smyslem svatebního oznámení je informovat vaše blízké, že se prostě a jednoduše berete. Svatební oznámení slouží také jako prostředek, kterým zvete svatební hosty na svatbu. Přiložením kartičky s názvem: např. „Přijměte pozvání ke svatebními stolu.“, dáváte najevo, že chcete, aby se vaší svatby zúčastnili. Výběr svatebních oznámení je dnes velice široký a jistě si vyberete takové, které vás co nejvíce vyjádří a zosobní. Ideální doba, kdy byste měli svatební oznámení roznést, je přibližně 1-2 měsíce před konáním svatby.

Svatební šaty

Každá nevěsta chce být ve svůj svatební den tou nejkrásnější. A k tomu dopomůžou skvěle padnoucí svatební šaty. Projděte si klidně i několik svatebních salónu a vyzkoušejte tolik šatů, kolik budete chtít. Buďte náročná, není na tom nic špatného. Výběru šatů nechejte čas, protože není jistě jednoduché vybrat ty pravé. Další možností je nechat si šaty ušít na míru. Zde budete mít jistotu, že vám padnou jako ulité. Ke svatebních šatům vyberte také boty a doplňky, jako je závoj, šperky apod. Zajistěte si rovněž kadeřnici a kosmetičku, pokud se nechcete líčit a česat samotné.

Svatební prstýnky

Symbolem společného manželství jsou svatební prstýnky. Ty rozhodně vybírejte se svým nastávajícím. Pečlivě si změřte objem vašeho prsteníčku, abyste ve finále neměli prstýnek malý nebo naopak velký. Zvolit můžete zlato, bílé zlato, stříbro, nebo chirurgickou ocel. Určitě bude hodně záviset na ceně, ale uvědomte si, že tyto prsteny kupujete na celý život.

Svatební kytice a dekorace

Co by byla svatba bez svatební kytice a pořádné výzdoby. Inspirujte se třeba na internetu, pokud nemáte představy, jak by mohla vaše svatební kytice vypadat. Měla by ladit s vašimi šaty, barvou dekorací a stylem svatby a rovněž by měla velikost kytice odpovídat vaší postavě. Poraďte se třeba ve květinářství, kde jistě vyberete, který druh květiny zvolit, zda udělat kulatou, převislou či jiný typ svatební kytice. Nezapomeňte na voničku pro ženicha, výzdobu na auto, kytice pro tchýni a matku a případně pro družičky.

Svatební vzponímky

Jistě na svou svatbu nikdy nezapomenete, ale abyste měli nějakou hmotnou památku, není nad fotografie a video. Kontaktuje tedy fotostudio a i zde vybírejte pečlivě, abyste měly fotografie a video zhotoveny, v co nejlepší kvalitě. Zde se moc nevyplatí šetřit, protože skrze fotografie pak budete mít svatbu zvěčněnou na celý život.

Zdroj fotografie: www.sxc.hu