Doplňte vitamín D i během zimy vhodnou stravou

Vitamín D je pro naše tělo nepostradatelný. Naše tělo si jej vytváří v kůži zejména ze slunečního záření. Toho však během zimy není dostatek. Až 90 % vitamínu D získáváme ze sluníčka. Proto je dobré se v období, na podzim a v zimě, zaměřit na potraviny, které jsou bohaté na vitamín D, abychom jej měli dostatek. Výrazně totiž přispívá k našemu celkovému zdraví.

Co je vlastně vitamín D?

Pod pojmem vitamin D si můžeme představit skupinu látek, které jsou označovány jako kalciferoly a mají antirachitický účinek.  Nejvýznamnější je vitamín D2 a D3. Vitamin D2 se vyskytuje v potravinách rostlinného původu. Je přidáván např. do margarínů nebo některých obilovin. Naopak vitamin D3 je obsažen v potravinách živočišného původu. Představuje tu nejaktivnější formu vitamínu D. Tento vitamín se také tvoří právě v kůži vlivem UV záření

Proč je pro nás vitamín D důležitý?

Vitamín D je velice potřebný pro zdravé kosti. Aby nám kosti rostly do správné délky, potřebujeme právě dostatek vitamínu D.  Již v novorozeneckém a kojeneckém věku spoluurčuje kvalitu kosti. V procesech, které se týkají naší kostry má nesmírně důležitý význam. Rovněž ovlivňuje obnovu kostry a vnitřní rovnováhu vápníku. To znamená, že poskytuje ochranu před zlomeninami. Podílí se také na tom, aby se nám správně vstřebával vápník a fosfáty ve střevě. PhDr. Karolína Hlavatá Phd. v rámci projektu Bílé plus nás informovala, že pokud máte ve vyšším věku optimální hladinu vitamínu D, hrozí vám méně pádů a tím se vyhnete i možným zlomeninám. Dodává, že pokud máte vitamínu D nedostatek, častěji jste nemocní, nachlazení či máte chřipku. Hrozí vám také riziko zánětlivých  onemocnění střeva,  cukrovky 1. typu, Lupusu, roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy či rizika rozvoje nádorů. Málo vitamínu D také přispívá k hypertenzi, či-li  vysokému krevnímu tlaku.

Kolik vitamínu D potřebujeme?

Průzkumy dokazují, že pouze 10 % obyvatel má optimální množství vitamínu D a až 59 % populace má tohoto vitamínu nedostatek. Uvádí se, že doporučená denní dávka vitamínu D pro děti a dospělé do 60 let vy se měla rovnat 600 IU jednotek. Starší osoby potřebují vitamínu D ještě více a to zhruba 800-1000 IU.

V čem je vitamín D obsažen?

Jak už bylo řečeno, 90 % vitamínu D čerpáme ze sluníčka. Jelikož jej však během podzimu a zimy není dostatek, zaměřte se na stravu, která je na tento vitamín bohatá.  Vitamín D je zastoupen v mléku a mléčných výrobcích, rybách, žloutcích a také v játrech. Pijte tedy mléko, jezte jogurty, sýry. Na oběd nebo večeři si připravte výtečného lososa nebo sledě. Tyto potraviny jsou velice chutné, a proto vám budou jistě chutnat a navíc děláte něco pro své zdraví.

mléčné výrobky
sleď

Více informací na www.bileplus.cz.