Dítě a mobilní telefon

Doba, kdy vlastnili mobilní telefon pouze dospělí je dávno pryč. Dnes už má mobil téměř každé dítě, dokonce i v předškolním věku nebo ještě mladší. Dětí s mobilem však stále přibývá. Je to už totiž běžné a zcela normální. Od kolikati let je vhodné svému dítěti pořídit mobil a co byste jako rodiče měli vědět?

Pokud vaše dítě ještě mobil nevlastní, měli byste se připravit na to, že jednoho dne vaše dítko přijde s tím, že mobilní telefon chce. A to proto, protože už jej mají všichni spolužáci ve škole či kamarádi. Určitě váš čeká přemlouvání a záleží na vás, jak velkou budete mít trpělivost, než polevíte a půjdete spolu mobil zakoupit. Mobil byste každopádně měli svému dítěti dát k nějaké k příležitosti, např. v narozeninám nebo k Vánocům. Je to přece jen větší a dražší věc a dítě se bude na mobilní telefon těšit. Když mu jej dáte jen tak běžně, zvykne si na to, že dostane vše jen tak. Nic se totiž nemá přehánět a je třeba mít určité hranice. Tím, že mobilní telefon darujete třeba k Vánocům, jistě nic nezkazíte.

Před tím, než dáte svému dítěti mobil do ruky, měli byste jej seznámit s jeho základními funkcemi. Posléze sice bude vaše dítě mnohem zdatnější než vy samotní, ale ze začátku je dobré pomoci. Je třeba vysvětlit, že mobilní telefon slouží ke komunikaci s rodinou, případně s kamarády.

Kdy mobil zakoupit?

Odborníci se shodují, že ideální věková hranice pro pořízení mobilního telefonu není. U každého dítěte je to individuální. Záleží to totiž na více faktorech. Jedná se zejména o tom, zda si dítě uvědomuje hodnotu peněz, v jakém prostředí se pohybuje, jak je vyspělé apod. Ze statistik vyplývá, že 70 % dětí ve věku 10 let má svůj vlastní mobil. 93 % pak děti kolem třinácti let. Pokud je vaše dítě samostatné, chodí do školy, do různých kroužků je vhodné, aby mobil měly. Můžete tak zjistit, kde se vaše dítě pohybuje atd. Zakupte mobil se základními funkcemi, to v počátku rozhodně stačí. Mobil není převážně věc k machrování před spolužáky, ale hlavně slouží pro bezpečnost vašeho dítěte.

Na co myslet?

Vysvětlete, že své telefonní číslo by váš potomok neměl říkat nikomu cizímu. Zvolte takový tarif, který umožňuje volání na rodiče zdarma. Takový tarif je ideální. Nastavte také limit, který může maximálně provolat. Je třeba, abyste kontrolovali výpis, nikdy totiž nevíte kam vaše dítě volalo, či psalo. Je to hlavně z důvodu bezpečnosti. I operátoři myslí na děti, neboť vědí, že dnes spoustu dětí využívá mobil. Nabízí speciální dětské zámky, které znemožňují prohlížet prostřednictvím internetu v mobilu nebezpečné a nevhodné stránky.