Dehydratace není legrace – naučte děti pít!
V době, kdy naše ratolesti tráví čas ve škole, nemůžeme dohlédnout na jejich pitný režim. Navíc děti, obzvláště ty malé, si neuvědomují, jak důležitý pitný režim je a co všechno si mohou jeho nedodržováním způsobit. Připravili jsme proto pár rad, které by měly pomoci vašemu dítěti pravidelně pít, abyste o něj nemuseli mít strach.
Většina školáků pije málo
Za optimální pitný režim dítěte se považuje 1,5 litru + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy. Veřejně dostupné informace ovšem říkají, že toto množství vypije pouze pětina dětí. „Děti jsou při nedodržování dostatečného pitného režimu ve škole mnohem více ohroženy únavou, nepozorností, mrzutostí, bolestmi hlavy, ale i zažívacími potížemi, zácpou nebo nechutenstvím,“ charakterizuje příznaky nedostatečného pitného režimu MUDr. Martin Gregora. Pokud dítě pravidelně nedoplňuje tekutiny, můžou se u něho dokonce objevit závratě nebo vyčerpání organismu.
Pití by mělo být pestré a zábavné
Za základ pitného režimu dítěte je nejčastěji považována voda, 100% zeleninové nebo ovocné šťávy, minerálky s nízkým obsahem minerálních látek, ovocný, zelený, bylinný nebo slabý černý čaj. Zmíněné nápoje ale děti často nelákají, a tak riskujeme, že pít nebudou vůbec. „U pitného režimu dětí proto platí, že může být zpestřený slazenými nápoji, k čemuž je ale třeba dodržovat několik pravidel,“ radí MUDr. Martin Gregora. Jestliže má dítě v určitý den sportovní kroužek nebo tělesnou výchovu, pravděpodobně vydá více energie než obvykle, a proto může ztracenou energie doplnit sladkými nápoji, aniž by došlo k překročení doporučené denní dávky.
Zaměřte se na jídelníček
Nealko nápoje tvoří pouze část denního energetického příjmu většiny lidí. Velké množství potravin totiž obsahuje složky, jež mohou lehce překročit doporučenou denní dávku dítěte. Víte například, že jeden litr mléka obsahuje ekvivalent 3 kostek cukru, a banán dokonce banán 5 kostek cukru? O čokoládách, sladkém pečivu nebo masných uzeninách ani nemluvě. Určitou rovnováhu je tedy důležité zachovávat nejenom v rámci pitného režimu, ale i v celkovém složení jídelníčku. K této rovnováze dodává MUDr. Martin Gregora: „Pokud se strava dítěte skládá ze zdravých nedoslazovaných potravin, dítě netrpí obezitou a je denně alespoň hodinu v pohybu při sportu, není třeba se obávat sladké odměny.“
„Můžu si dát něco dobrého?“
Jestliže tuto nebo podobnou otázku slýcháte od svých dětí často, pravděpodobně neřeknete „ne“. Z hlediska příjmu energie se ale v takovém přístupu schovává další nebezpečí, protože málokterá maminka dokáže mít pod kontrolou vše, co dítě za den snědlo. Jednoduché řešení je v tomto případě stanovení pravidel, která podobné situace omezí.
Zákazy nefungují, vytvořte pravidla spolu
To, že žádné zákazy nefungují dlouhodobě a že s dětmi je třeba hlavně mluvit, potvrdí nejeden psycholog. Zkuste tedy méně zakazovat a více s dcerou nebo synem mluvit o tom, co je pro něj dobré. A to se netýká jen trávení času na sociálních sítích, hraní her, ale i slazených nápojů a sladkostí. „Pokud mu navrhnete, že pravidla dáte dohromady spolu, je větší pravděpodobnost, že je bude dodržovat, protože se na jejich vytvoření podílel,“ popisuje zkušenost z praxe MUDr. Martin Gregora a dodává: „Cesta pouhých zákazů je pro rodiče snadná, ale nevede ke kýženému cíli. Tak jako každého z nás i naše děti láká zákazy porušovat.
Zkuste se na chvíli zastavit
Ať už chceme nebo ne, naše ratolesti si berou příklad především z nás, rodičů. A to se netýká pouze chování, péče o své zdraví, ale i stravování a pitného režimu. Zkuste se tedy na chvíli zastavit a popřemýšlet nad tím, jak žijete a jaký příklad tím dáváte svým dětem. Přes každodenní starosti už možná ani nevidíte, že nesportujete, pijete mnoho kávy, jejíž chuť už ani nevnímáte, většinu dne prosedíte v kanceláři a jíte ve spěchu – navíc jen jednou či dvakrát denně.