Dámy, pojďte si zaběhat!

běhBěhání je v současnosti čím dál populárnější. Ve městech i v přírodě potkáváme běžce doslova na každém kroku. A co teprve až přijde opravdové jaro! Při běhání si totiž vyčistíte hlavu, odběhnete od svých starostí, nabijete se energií a máte pak sama ze sebe radost. Běh má proto v oblibě stále více žen. To potvrzuje i Jana Trhlíková, vedoucí marketingu společnosti TERM, která letos pořádá už 10. jubilejní ročník série závodů MIZUNO RUNNING CUP: „Od roku 2008 se zvedl počet běžkyň, které absolvují náš závod, pětkrát. Zatímco v roce 2008 nastoupilo na start 148 běžkyň, v loňském roce jich bylo již 719.“ Poradíme vám, jak a proč začít běhat, a třeba i vy posílíte řady běžkyň závodů MIZUNO RUNNING CUP.

Proč zrovna běh?

Dobrých důvodů jsou spousty. Běh je člověku naprosto přirozený pohyb, podobně jak chůze. Je ideální, když chcete zhubnout, posílit kondici nebo se jen odreagovat na čerstvém vzduchu.

7 důvodů, proč si jít zaběhat:

  • Spálíte mnoho kalorií.
  • Běhat může kdokoliv.
  • Běhat můžete kdykoliv.
  • Nepotřebujete nákladné vybavení.
  • Redukujete stres.
  • Získáte ztracenou energii.
  • Poznáte další běžce.

Jak na to?

Běh si zamilujete v každém věku. Když s během začínáte, je důležité nepřepálit začátek. Odborník na amatérský běh a produkt manager japonské značky špičkové běžecké obuvi Mizuno Jiří Čepura radí: „První tři měsíce můžete věnovat obyčejné chůzi, která bude postupně přecházet v jogging respektive indiánský běh – kombinaci chůze a běhu.“ Cílem prvních „výběhů“ je zvládnout 45 minut chůze bez křečí, v kuse a plynulém tempu ideálně 3krát týdně. A i poté je důležité běhat pomalu – to udrží váš tep v optimální frekvenci (kolem hodnoty 130), což umožní tělu spalovat větší množství kalorií.

Kvalitní bota je základ

Ve chvíli, kdy se dostanete do formy, je potřeba zakoupit vhodnou běžeckou obuv. Japonská značka Mizuno, která patří do světové špičky, rozlišuje běžeckou obuv podle typu nášlapu, terénu, kterým běžíte, a hmotnosti běžce. Nabízí také běžecké boty speciálně vyvinuté pro ženy. Nejlepším způsobem, jak zjistit, jaké boty jsou pro vás ty pravé, je absolvovat profesionální diagnostiku – například na přístroji Mizuno Precision Fit.

Běhat byste měla ve speciální obuvi určené pro běh.
Běhat byste měla ve speciální obuvi určené pro běh. Na fotografii: model Mizuno Wave Rider 17, cena: 3 599 Kč

Pokud si chcete být jistí, jaký typ nášlapu máte a jaký běžecký model je pro vás ideální, nechejte si zpracovat diagnostiku běhu,“ doporučuje odborník Jiří Čepura. Zcela zdarma ji můžete podstoupit například na pražském veletrhu Sport EXPO (8. – 10. 5. 2014), nebo na závodech Mizuno Running Cup (www.mizuno-running-cup.cz) či u série běhů Česká pojišťovna Mizuno Run Tour (www.run-tour.cz).

Několik rad pro správný běžecký styl

Pokud chcete běhat správně, přinášíme několik rad, na co si při běhu dát pozor. „Chodidlo by se při běhu mělo dotknout země vždy napřed střední částí, nikoli patou či špičkou. Trup je velmi mírně nakloněn dopředu, celé tělo zůstává v ose. Ruce jsou ohnuty v pravém úhlu a pohybují se přimknuty k tělu dopředu a dozadu. Ramena jsou uvolněná a hlava vzpřímená, pěsti mírně sevřeny,“ radí spřátelený běžec značky Mizuno a redaktor portálu www.bezvabeh.cz Rostislav Bažanowski.