Cytologie, hpv infekce a onemocnění děložního čípku

Každá ženy by měla alespoň jednou za rok, ideálně dvakrát ročně navštívit svého gynekologa z preventivních důvodů. Za preventivní prohlídku nic nedáte a zdraví je jistě to nejdůležitější. Gynekolog tak může případně zjistit nějaké problémy a rychle na ně reagovat. Jakmile však sama zjistíte, že vás něco trápí, návštěvu byste neměla v žádném případě odkládat a při problémech se dostavit ihned. I když asi pro mnohé z vás není prohlídka u gynekologa nic příjemného, přece jen je to intimní záležitost, nemáte se však za co stydět, pro lékaře je to přirozená záležitost.

Při preventivní gynekologické prohlídce se provádí cytologie. Toto vyšetření se provádí z toho důvodu, že tak mohou lékaři předejít určitým zdravotním problémům. Díky cytologii lze zjistit takové onemocnění jako je karcinom děložního hrdla, což je jedna ze dvou typů rakoviny, kterým u nás trpí mnoho žen a ne malou část z nich zabíjí. Cytologie se provádí zpravidla jednou ročně, pokud je nález v normálu. V případě změn se test opakuje. Vyšetření probíhá tak, že se odebere stěr na podložní sklo, nabarví se a pod mikroskopem se zkoumá. Včasný zákrok v případě nějakých změn může ženě zachránit život, aniž by to nějak ovlivnilo případné těhotenství nebo donošení dítěte.

Rakovina děložního čípku postihuje spoustu žen. Je to typ rakoviny, u které nehrají roli žádné dědičné dispozice. Tuto rakovinu totiž způsobují určité typy virů, kterým se říká lidské papillomaviry neboli HPV. S tímto virem přichází do styku ženy během dospívání na počátku sexuálního života. U většiny žen zmizí, organismus se proti tomuto viru ubrání. Hpv infekce však může u některých způsobit právě rakovinu děložního čípku.

Vědci však udělali obrovský pokrok v tomto směru a objevili vakcínu proti HPV. Tato vakcína pomáhá chránit proti 4 typům lidského pappilomaviru. Nejúčinější je očkování ještě před prvním sexuálním stykem, tedy než ke kontaktu s hpv dojde. Je však možné očkovat i později.

Největším zdravotním zařízením u nás zabývajícím se komplexními službami v prevenci karcinomu děložního hrdla je CGOP, s.r.o. Jestliže se chcete nechat vyšetřit nebo nechat očkovat, navštivte tuto gynekologickou ordinaci, kde vás ošetří ti praví odborníci. Udělejte vše pro prevenci a vaše zdraví.