Bolí vás po cvičení svaly? Poradíme, jak na tento problém vyzrát
Jaro se blíží a vy jste si uvědomila, že plavková sezóna tady bude cobydup, ale s vaší postavou nejste zrovna spokojená? Anebo sedíte téměř celý den v kanceláři a vaše pohybové aktivity jsou na bodě nula? Začali jste tedy cvičit, běhat, posilovat, chodíte na squash, aerobic či se věnujete jinému sportu, ale pro vaše tělo je to docela zápřah? Trápí vás bolesti svalů a nevíte, co děláte špatně a jak se těmto problémům vyhnout? Pokud jste si na všechny tyto otázky odpověděla ano, pak je tento článek určen přesně pro vás.
Bolest svalů není nic neobvyklého
Zná to snad každý, kdo to někdy se sportováním přehnal. Ráno se vzbudíte a všechno vás bolí. Nemůžete se skoro ani pohnout, zvednout ruku a o rychlejším pohybu ani nemluvě. Namožené a bolavé svaly nejsou nic příjemného. Jsou relativně častým důsledkem přílišné intenzivní pohybové a tělesné aktivity v případě, kdy na to vaše tělo zkrátka není zvyklé.
Bolest svalů (http://www.olfen.cz/bolest-svalu.php) se obvykle projeví do 24 až 48 hodin a nejsou vůči ní imunní pouze začátečníci, ale i vrcholoví sportovci. Pakliže patříte do první skupiny, pak to pro vás může být spíše demotivujícím faktorem a do dalšího sportování se vám nemusí vůbec chtít. Ale když se budete držet následujících rad, budete vědět, jak ji zmírnit, případně na ni zcela vyzrát.
Vyzkoušejte tyto postupy na namožené svaly
Namoženým svalům by měly přinést úlevu obecně doporučované prostředky, kterými jsou:
- ledování,
- klidový režim,
- protizánětlivé léky, např. Olfen (http://www.olfen.cz/), který poskytne okamžitou úlevu, tlumí bolest, působí proti zánětu a má protirevmatické účinky,
- masáže,
- střídání horké a studené sprchy.
Toto vše by mělo urychlit proces regenerace a hojení. Naordinujte svalům také lehký aerobní pohyb, doporučuje se chůze nebo plavání.
Jak bolestem svalů předcházet?
Před každým cvičením je třeba se mírně zahřát. Cvičte tedy pravidelně strečink (=protahování) před každou sportovní aktivitou a po ní. Na začátku tréninku je vhodná rovněž desitiminutová aerobní činnost, např. rychlá chůze nebo pomalý běh. Navštěvujte pravidelně masáže, nejlépe jednou za týden, případně co 14 dní. Během masáží vaše svaly krásně zregenerují a budou připraveny na další sportovní výkon. Dejte si však pozor na to, ať docházíte ke kvalifikovanému odborníkovi. V opačném případě vám může uškodit.
Rada na závěr: Při znovuzahájení sportovní aktivity buďte opatrná a její intenzitu zvyšujte postupně a plynule.