Bílé víno, kalorie a hubnutí: Jak je to doopravdy?

Pustila jste se do hubnutí a dychtivě hltáte všechny články, které souvisí s obsahem kalorií v alkoholických nápojích? Zdaleka nejčastěji je zmiňováno bílé víno, ale informace se mnohdy výrazně liší. Otázkou je, zda si můžete pár skleniček dopřát i v rámci diety. Správnou odpověď najdete v tomto článku.

Bílé víno ano, ale pouze kvalitní a v omezené míře

Patříte-li mezi milovnice jednoho z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě, nemusíte smutnit. Sklenice na bílé víno mějte po ruce – kvalitní suchá vína si můžete dopřát i při procesu hubnutí. Na aromatické a nasládlé moky však raději zapomeňte.

Víno je kaloricky nebezpečné, protože obsahuje rovnou dva druhy kalorií. Jedny v alkoholu a druhé ve zbytkovém cukru. V praxi to znamená, že přílišnou konzumací bílého vína můžete přibírat na váze. A jestliže má gram čistého alkoholu 7 kalorií, konzumací jedné lahve s obsahem 70 gramů alkoholu přijmete 500 „prázdných“ kalorií. Váš organismus si z nich nevezme vůbec nic dobrého, ale bude je muset spálit. Bohužel pro vás přednostně před tuky a cukry přijaté jídlem.

Na obranu vína však nutno podotknout, že obsahuje podstatně méně alkoholu než jiné alkoholické nápoje. Zdaleka nejhorší jsou sladké koktejly jako mojito či cuba libre.

Další otázka souvisí s doporučeným množstvím. Odborníci se vesměs shodují, že žena by neměla vypít více než 2 až 3 deci za den. Mužský organismus si s rozkládáním alkoholu dokáže poradit snadněji, a tak si pánové mohou dopřát i dvojnásobné množství.

Jak je to s bublinkami?

A co skleničky na šampaňské – měla byste je dát někam stranou, aby vás zbytečně nesváděly? Šampaňské a sekty z kategorie brut mají až 15 gramů zbytkového cukru na litr nápoje, extry dry 12 až 20 gramů a demi sec přibližně 40 až 50 gramů. Nejméně cukru – maximálně 6 gramů – má kategorie extra brut.

Konzumace vína a šampaňského během diety není úplně ideální i z jiného důvodu. Alkohol podporuje chuť na jídlo, a pokud se zrovna nacházíte na party, kde se podnosy prohýbají pod náporem jednohubek a dalších chuťovek, pravděpodobně neodoláte.

Uložit