Bohatství ani sláva vám zdraví nezaručí! Které celebrity trápí lupénka?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Slavné osobnosti na první pohled mají život jako peříčko. Netrápí je žádné starosti a ani nepříjemné zdravotní obtíže. Ale opak je pravdou! Za běloskvoucím úsměvem se mnohdy skrývá velká bolest a trápení. Kdo by to řekl, že právě Kim Kardashian, Britney Spears nebo Eli Roth trpní nepříjemnou kožní nemocí – psoriázou nebo-li lupénkou.

Věděli jste, že…

Lupénka je neinfekční, zánětlivé a chronické onemocnění kůže, které má sklon se vracet, a trpí jí přibližně 2-3 % populace. Tato nemoc se částečně dědí, u některých jedinců můžeme vystopovat rodinné dispozice. Psoriáza o sobě dává nejčastěji vědět mezi 10. a 13. rokem života, ale někdy i mnohem dříve. Existuje mnoho doporučení, jak lupénku léčit. Základem je zdravý životní styl a používání přírodní kosmetiky, která nemá vedlejší účinky. Žhavou novinkou jsou české přírodní přípravky s tzv. Chytrou houbou (Pythium oligrandum). V široké nabídce si můžete vybrat přípravek do koupele, jemné masti a nebo krémy.

Kim Kardashian

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Úspěšná herečka, modelka a také podnikatelka na první pohled vypadá šťastně a spokojeně. Snad nikdy se Kim Kardashian (34) nezapomněla do objektivu fotoaparátu usmát. Mnozí však neví, co vše se skrývá  za touto maskou, kterou Kim vystavuje na odiv. Lupénka na ni zaútočila poprvé v roce 2011, projevila se zarudlou a šupinatou kůží a nekončícím svěděním. Herečka neváhala a ihned zamířila k dermatologovi a ten jí oznámil, že se jedná o psoriázu. Lupénku Kim zdědila po své matce Kris Jenner. A herečce bylo doporučeno delší volno a odpočinek. Ovšem to by nebyla Kim, kdyby se na sociálních sítích „nechlubila“ samotným onemocněním, fotografiemi svého těla s postiženými oblastmi a také všude nehlásala: „Nikdo neví jaký je na mě vyvíjen tlak, abych vypadala dobře!“ A herečka má  svým způsobem pravdu, jelikož jedním ze spouštěčů této choroby, je dozajista i stres a neustálý tlak na její osobu. Není divu, že jste možná přítomnost této nemoci u Kim nezaznamenali, jelikož má v oblibě dlouhé večerní róby, které odhalují jen minimum kůže.

Britney Spears

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Baby One More Time,  Womanizer,  Scream and Shout a Till The World Ends jsou nejznámější hity  slavné popové zpěvačky Britney Spears (33). Proslavila se díky skvělým písním, ale také nejrůznějším skandálům a průšvihům. Média Britney od počátku její kariéry sledují na každém kroku, a proto jim neunikl ani kotník, který už na pohled vypadal velmi bolestivě.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Takto ji zahlédli  na luxusním večírku X Factor v Los Angels, kde vystupovala před 3 lety. „Lupénka se objeví vždy, když jsem pod extrémním tlakem. Nedokážu prostě zastavit škrábání a vzniku boláků,“ běduje rozesmutněná zpěvačka. Poslední fotografie zachycují Britney, jako osobnost nabitou energií a o mnoho pozitivněji naladěnou než na večercích, kde zpěvačka vykouzlí pouze strnulý úsměv.

Eli Roth

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Kdo by neznal blázna do hororů Eliho Rotha (43), proslulého amerického režiséra? Eli již od malička snil o tom  stát se režisérem a měl to štěstí, že ho rodina celým srdcem podporovala. Inspiraci pro natáčení sbíral čas od času i v osobním životě. Horor Cabin Fever vznikl tak, že při návštěvě Islandu se Eli nakazil virusem, který rozežírá maso. Kromě toho, že Eli natočil filmy jako je Hostel, Hanebný parchanti a Dvě tváře, je to také bezesporu charizmatický muž, který si jediným pohledem dokáže podmanit kohokoliv.  Ovšem to nic nemění na tom, že jeho sebevědomí rapidně pokleslo, když zjistil, že trpí psoriázou nebo-li lupénkou. „Když mi bylo 22 let, probudil jsme se jednoho rána v New Yorku a nohy mě neskutečně bolely. Byly celé rozpraskané a rozmokvané. Nic bolestivějšího jsem nezažil. A tak jsem šel k doktorovi a on mi řekl, že je to lupénka,“ sděluje své první pocity o chronickém onemocnění hororový režisér. A ikdyž  ho nemoc na čas ochromila tak, že nemohl nosit žádné oblečení (kůže byla popraskaná a krvácela), natož chodit, nevzdal se a ještě víc ho to povzbudilo a motivovalo jít dál.

Pokud se chcete lupénky zbavit a nemáte zrovna čas jet k Mrtvému moři, vyzkoušejte následující tipy:

  • Vynechte alkohol a smažené pokrmy
  • Omezte konzumaci vajec, mléčných výrobků a hovězího masa
  • Naopak zvyšte příjem zeleniny, ovoce, luštěnin a ryb
  • Namísto kortikoidů zkuste přípravky na přírodní bází – např. výrobky obsahující Pythium oligandrum
  • Můžete také vyzkoušet světelnou léčbu nebo kryoterapii

Nejúčinnější ale bude vyvarovat se stresu a změnit svůj životní styl k lepšímu – tím opět posílíte imunitní systém. Jinak se může stát, že strávíte celý podzim a zimu v roláku.

Zdroj fotografií: Shutterstock a B.A.R.D / Pythium oligrandum