Bleskový vánoční úklid za 38 Kč

Tatrachema-fixinellaNení prostor se vymlouvat, rychlý a levný vánoční úklid zvládne každý, i manžel. Stačí dodržet několik drobných zásad a zbavit se zažitých předsudků. Takže vzhůru do práce. Generální vánoční úklid představuje pro většinu z nás poměrně neoblíbenou kratochvíli, které každoročně musíme věnovat minimálně jeden den volna. Uklidit si před svátky je ale vždy žádoucí, přestože vám někteří budou tvrdit něco jiného. Sváteční atmosféru totiž spoluutváří právě ona pocitová čistota, kterou by vám hromada nevypraného prádla dozajista pokazila.

Rozložte síly

Jen na vás ve výsledku záleží, jak náročný bude úklid tento rok. Vyzkoušejte následující metodiku a možná zjistíte, že jste spoustu věcí dělali dosud zbytečně. Když si uvědomíte, jak stresující období představují pro běžného člověka Vánoce a s nimi spojený konec roku, je až neuvěřitelné, že tolik lidí každoročně a dobrovolně postupuje náročné úklidové martýrium. Přitom se závěrem roku razantně rostou nároky a požadavky v zaměstnání, neboť končí rok, zároveň se jedná o poslední čtvrtletí, čekají vás dny volna, které musíte nadpracovat. Úkolů, které se objeví, je tak paradoxně mnohem více. Taktéž v domácnosti je potřeba pomoci Ježíškovi s výběrem dárků, což se záplavou podobně smýšlejících dobrovolníků v nákupních centrech není rozhodně procházka růžovou zahradou. V rodinách, které si dodnes najdou prostor a chuť k pečení vánočního cukroví, se k očekávanému shonu přidává ještě tento koníček. Před Vánoci jednoduše čas nazbyt nemá v podstatě nikdo.

Obsah vánoční KPZtky

S využitím základů špionáže amerických agentur a šikovnosti Přemka Podlahy nám bude k letošnímu vánočnímu úklidu stačit opravdu jen chvilka. Je potřeba se na nepořádek podívat cizíma očima a zaměřit svou pozornost opravdu jen na to nejkřiklavější. Možná si to neuvědomujete, ale nejen návštěva, ale vy sami spoustu věcí přirozeně přehlížíte. To znamená, že pokud vás trápí čas, je možné nad maličkostmi přivřít oko.
Pro náš úklidový plán je nutné si vybrat pouze jednoho pomocníka, více úklidových prostředků by jen zdržovalo. Dobrou volbou je účinná Diava multifunkční. Využijeme ji ve všech místnostech a navíc je opravdu levná. Dále je potřeba hadr, který nepouští moc chlupů, nebo pokud není po ruce, vystačíte si s ruličkou toaletního papíru.

Základem ji mít po ruce dobré přípravky na úklid
Základem ji mít po ruce dobré přípravky na úklid

Vzhůru do boje

Pravidlo č. 1.nepřidělávejme si zbytečně práci. Systematický postup při úklidu jednotlivých místností je nutný, abyste nepřebíhali od jednoho úkolu k druhému a znovu si nezaneřádili již uklizené prostory. Vyberte si místnost, kterou ostatní v domácnosti tolik nevyužívají, a tou začněte. Většinou se jedná o ložnici nebo předsíň. Kuchyň, případně obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem si nechte nakonec. Vyplatí se postupovat od okna ke dveřím. Vše na Zemi padá díky gravitaci směrem dolů. Uvědomte si to, když budete stírat prach a rovnou začněte v úrovni očí – vše co se vyskytuje výše, ignorujte.

Tím se dostáváme již k pravidlu č. 2.když to nevidíte, nevidí to ani nikdo jiný. Opravdu se soustřeďte pouze na nejsnáze viditelné prostory a místa, která by mohla případná návštěva ve svém nejbližším okolí odhalit. Police dostatečně vzdálená od pohovky nepředstavuje takové riziko jako konferenční stůl v jejím dosahu. Diavu nastříkejte rovnou na papír a místa otřete. Stačí pouze mírně navlhčený papír. Úplně suchý, stejně jako příliš mokrý papír nebude tak efektivní – buď prach vůbec nesetřete, nebo zbydou šmouhy, a to představuje zbytečné zdržení. Velké plochy, jako v případě podlahy, stačí ve většině případů zbavit prachu a drobků. Koberce vysávejte jen v nejnutnějším případě, když už drobky nelze přehlížet. Veškeré drobné věci se snažte umístit do menších krabic a zásuvek. Čím méně jich necháte, tím méně práce budete mít s jejich rovnáním.

Jakmile vlítnete na koupelnu a záchod, možná budete překvapeni, jak účinného pomocníka jste si vybrali – opravdu si vystačíte s multifunkční Diavou a toaletním papírem. Použijte je na zrcadlo, baterie, police nebo záchodovou mísu – vše se bude hezky čistě lesknout a vonět čistotou. Použitý toaletní papír jednoduše spláchnete, čímž opět šetříte čas, protože se nemusíte zdržovat s propíráním hadru.

Aplikujte pravidlo č. 3. – chovejte se jako straka. Pokud se něco může lesknout, naleštěte to, ale s ostatním neztrácejte čas. Stejně by nikdo nepoznal, že jste to čistili. Se stejným zápalem pokračujte také v kuchyni a obýváku.

Rada na závěr:

Nezapomeňte uklizené pokoje trochu navonět, buď vonnou svíčkou, aroma lampou, osvěžovačem vzduchu a atd. Pokoj, který voní, již sám o sobě evokuje fakt, že je čistý. A Vánoce můžou začít!

A jak se stavíte k vánočnímu úklidu vy? Musíte mít všechno v pucu nebo vám to je jedno? Stíháte nebo nestíháte? Podělte se s námi o vaše zážitky s vánočním úklidem….