Únik moči po porodu
Všechny řešíme, jak a kde budeme rodit, jak se bude děťátko jmenovat a které plenky mu budeme kupovat. Nikdo nás ale neupozorní na problém, který se po porodu objevuje. A objevuje se velmi často. Následkem porodu se u nás totiž může objevit inkontinence. Jedná se o nežádoucí únik moči. Těhotenství je pro tělo velká zátěž. Je dobré si uvědomit, jaká tíha je vyvíjena na celou oblast rodidel, co musí snést svaly pánevního dna po většinu doby devítiměsíčního těhotenství. Také porod samotný je pro tělo náročný sám o sobě.
Kdy je to normální a kdy už raději jednat
Únik moči můžete pociťovat v různé míře. V lepším případě po kapkách a jen v určitých situacích, například při shýbnutí nebo kýchnutí. V tom horším případě moč uniká kdykoliv a vy nejste schopné tomu vědomě zabránit, ač se snažíte sebevíc. Dobré je vědět, že únik moči během šestinedělí je zcela normální jev. Během tohoto období se většinou vše upraví do normálu. Pokud však po uplynutí této doby zlepšení nepozorujete, je už na místě poradit se s lékařem. Svěřit se můžete svému gynekologovi na prohlídce po šestinedělí nebo svému praktickému lékaři. Jedině odborník posoudí váš zdravotní stav a zahájí vhodnou léčbu.
Jak si se situací poradit
Co můžete udělat sama pro sebe, a to ihned? Přestat se příliš stresovat a přijmout tento stav jako dočasný jev. Dobré je používat inkontinenční vložky pro ženy. Ty jsou totiž speciálně vyrobené proto, aby řešily tento problém. Zachycují moč v savém jádru a nedopustí uvolnění pachu moči. Díky vložkám se tak budete cítit sebejistě i na veřejnosti, kde by jinak mohl hrozit nepříjemný trapas s únikem moči. Lékař vám jistě doporučí správné cviky na posilování pánevního dna. Cvičení může celkovou rekonvalescenci podstatně urychlit.
Lepší zítřky
My maminky musíme být silné osobnosti. Odnosit a porodit dítě a přijmout změny na těle, které s tím souvisí, to vše musíme zvládnout. Ono to za tu radost s děťátkem stojí. Nezbývá než popřát vám hodně zdraví a radosti s miminkem.